GTA V MOD Yükleme Rehberi – Detaylı Rehber

gta_v_mod_yukleme_rehberi_s2000

GTA serisinden herhangi bir oyunu oynayıp da üzerinde değişiklik yapmadan durabilmek bir çok oyun sever için neredeyse imkansız bir şey. Zaten bu yazıyı da okuduğunuza göre GTA V üzerinde de değişiklikler yapmak istiyorsunuzdur. Neyse ki sizler için hazırladığım GTA V MOD Yükleme Rehberi sayesinde istediğiniz modu rahatlıkla yükleyebileceksiniz. GTA V ‘de mod denince kiminin aklına yeni arabalar, tekneler, uçaklar gelirken kiminin aklına İron Man modu, Hulk modu, hız göstergesi, yeni haritalar ve yeni görevler gibi şeyler geliyor. Bu rehberde farklı modların nasıl yükleneceğini göstereceğim. Hemen aşağıdaki yorum bölümünü kullanarak takıldığınız yerleri yazabilirsiniz.

Başlarken;

 1.  Kesinlikle ve kesinlikle oyunun bir yedeğini Kopyala-Yapıştır yaparak bir yere kaydediyoruz. Evet yaklaşık 70 GB yer kaybımız olacak fakat oyunun bozulduğu yerlerde yedek dosyalarınız sayesinde güvenle mod yükleyebileceksiniz.
 2.  Herhangi bir mod yüklüyken ASLA ONLINE ‘A GİRMEYİN. Evet bazı araba modları yüklüyken online a giren Youtuberlar görüyoruz, fakat banlanma riskine karşı kesinlikle online’a bağlanmayın. Özellikle herhangi bir script yüklüyken direkt olarak banlanabilirsiniz!!!
 3. Tek kişilik oynarken herhangi bir banlanma söz konusu değil. Gönül rahatlığıyla mod yükleyebilirsiniz.

gta_v_mod_yukleme_rehberi_silahlar

Mod çeşitleri

Gta V’ de modlar çeşitlere ayrılıyor. Bunlar;

 • Yeni araba, motorsiklet, silah vb. ekleyen modlar (Sadece görsel)
 • Zaten varolan araba, silah vb. yerine yenisini ekleyen modlar (Sadece görsel)
 • Hulk modu, hız göstergesi gibi script modlar (Online’ da direkt ban sebebi)
 • Yeni harita modları

Modları nereden bulacağız?

Modları https://tr.gta5-mods.com/  sitesinden indiriyorum. Site Türkçe olduğu için gezinmek kolay oluyor. Önerim sadece yüksek indirme sayısına ulaşmış modları yüklemeniz.  Ayrıca herhangi bir mod yüklemeden yorumlarını da okumanızı öneriyorum.  Bir diğer site ise http://www.gtainside.com/en/news.php fakat bu site ingilizce ve daha az içerik barındırıyor. Eski GTA oyunları bakımından ise tartışmasız en iyiler arasında.  Kaynağına güvenmediğiniz ve yeni çıkmış modları indirmeyin, virüslü olabilirler.

GTA V MOD Yükleme Rehberi – Ana Dosyalar ve Model Ekleme

 1. Oyunun yedeğini alıyoruz.
 2. Buraya tıklıyoruz ve açılan siteden Concept menüsünün altındaki tablodan Download linkine tıklıyoruz. Download SDK olanı indirmeyin.
 3. İndirdiğimiz rar dosyasını herhangi bir yere çıkartıp içindeki bin klasörüne giriyoruz. ScriptHookV.dll ve dinput8.dll dosyalarını kopyalayıp oyunun kurulu olduğu yere yapıştırıyoruz.
 4. http://openiv.com/ sitesine girip yeşil Download Now yazısına tıklayıp programı indiriyoruz ve kuruyoruz. Bu program sayesinde oyun içi arşivlere erişip düzenlemeler yapabiliyoruz.
 5. OpenIV programını açıp Grand Theft Auto V kısmından Windows’u seçiyoruz.  Programımız açılıyor ve hemen üstteki menüden Tools -> Asi Manager yolunu izliyoruz. Açılan pencere hemen aşağıdaki resim gibi gözükmeli. (openCamera yüklenmek zorunda değil)

  gta_v_mod_yukleme_rehberi

  GTA V MOD Yükleme Rehberi Asi Manager

 6. 5. adımda sorun yoksa en basit ve gerekli mod olan SimpleTrainer modunu yükleyeceğiz.  Modu indirdikten sonra rar dan çıkarıyoruz ve içinde ki trainerv.asi ve trainerv.ini dosyalarını oyunun kurulu olduğu yere atıyoruz. Bu mod oyun içinde neredeyse her şeyi yapmanıza olanak sağlıyor, ingilizce olmasına rağmen çok basit bir dil kullanılmış. Bize gerekli olan kısmı ise istediğimiz arabayı önümüze getirmek.
 7. GTA V’i açıyoruz ve oyun içerisinde F3 tuşuna basıyoruz. Eğer hemen aşağıdaki gibi bir menü açıldıysa 9. adımdan devam edin. Eğer hiç bir şey olmadıysa 8. adımı uygulayın.

  gta_v_mod_yukleme_rehberi_simple_trainer

  GTA V MOD Yükleme Rehberi Simple Trainer

 8. Eğer mod çalışmadıysa ve en basit şeyi bile yapamadım diyorsanız paniğe kapılmayın çünkü büyük ihtimalle modu oyunun kurulu olduğu yere değil, yedek aldığınız yere kurdunuz. Peki çözümü ne? Windows tuşu + R tuşuna basıp açılan pencereye Regedit yazıyoruz.  Açılan pencerede soldan HKEY_LOCAL_MACHINE –> SOFTWARE –> WOW6432Node –> Rockstar Games –> Grand Theft Auto V adımlarını takip ediyoruz. Buraya kadar gelince sağda hemen aşağıdaki resimdeki gibi bir yer olacak, oradan InstallFolder yazan kısma çift tıklayıp açılan pencereye oyununun yedeğini nereye aldıysanız onun adresini yazıyorsunuz. Bu sayede yedek aldığınız GTA V modlu olacak, yedeğini aldığınız ilk GTA V ise yedek GTA V olacak. Online oynamak istediğinizde bu adımları takip edip adres yerine modsuz olanı yazıp gönül rahatlığı ile Online’a girebilirsiniz.

  gta_v_mod_yukleme_rehberi_2

  GTA V MOD Yükleme Rehberi Regedit

 9. Şuana kadar oyunun yedeğini aldık, gerekli ana dosyaları yükledik, ilk basit modumuz Simple Trainer’ı kurduk. Şimdi ise ilk araba modumuzu yükleyeceğiz. Bunun için OpenIV programını tekrar açıp gene GTA V altından Windows seçiyoruz. Ben Nissan GTR modunu yüklemek istiyorum bunun için öncelikle modu indirip bir yere çıkartıyorum. İçinde Readme dosyası mevcut, zaten bu rehber dışında ki bütün modları içindeki Readme dosyasından Installation kısmına göre yükleyin.
 10. Nissan GTR modu oyuna yeni bir araba eklediği için öncelikle gtr klasörünü Grand Theft Auto V\update\x64\dlcpacks  kısmına kopyalıyorum.
 11. OpenIV programından Grand Theft Auto V\update\update.rpf\common\data\ yolunu izleyip dlclist.xml isimli dosyaya sağ tıklayıp masaüstüne Extract ediyorum. (Eğer program mod klasörü oluşturmak isterse evet deyin)  Dosyayı not defteri ile açıp  <Item>dlcpacks:\gtr\</Item> yazısını benzerlerinin altına ekliyorum.

  gta_v_mod_yukleme_rehberi_3

  GTA V MOD Yükleme Rehberi Kodlar

 12. Düzenlediğimiz dosyayı geri yüklememiz gerekiyor, bunun için hemen yukarıdaki Edit Mode butonuna basıyoruz ve düzenlediğimiz dosyayı aynı yerine sürükle bırak yapıyoruz. Eğer mod klasörü oluşturmadıysanız size soracaktır evet deyin.
 13. Grand Theft Auto V\update\update.rpf\common\data\ klasörüne gelip extratitleupdatedata.meta dosyasını masaüstüne çıkarıyoruz ve not defteri ile düzenleyip şu kodu ilgili kısmın altına ekliyoruz . Sonrasında ise aynı şekilde geri yüklüyoruz. <Item type=”SExtraTitleUpdateMount”>
  <deviceName>dlc_gtr:/</deviceName>
  <path>update:/dlc_patch/gtr/</path>
  </Item>
 14. Oyunu açıp F3 tuşuna basıyoruz Vehicle Options menüsünün en altında Spawn by Name kısmına gelip GTR yazıyoruz ve bu güzellikle eğlenmeye başlıyoruz!!

  gta_v_mod_yukleme_rehberi_gtr_nismo

  GTA V MOD Yükleme Rehberi Nissan GTR

Evet kabul ediyorum tek bir araba modunu 14 koca adımda yükledik, fakat bundan sonrakiler için sadece 9. adım ve devamını yapmanız gerekiyor. Yani herhangi bir model modunu indirip içindeki readme kısmına bakıyoruz, bizden düzenlememiz gereken dosyaları istiyor ve bazı dosyaları oyunun kurulu olduğu yere atmamızı istiyor. Bazı modlar ise dosya düzenlemek yerine zaten oyunda olan bir modelle değişim yaptırıyor.

GTA V MOD Yükleme Rehberi –  Model Değiştirme

Bazı araba, silah vb. modlar oyuna yeni bir şey eklemek yerine varolanı değiştiriyor. Temelde yaptığımız şey gene OpenIV programı üzerinden istenen dosyayı bulup indirdiğiniz işe değiştirmek. Ben Mercedes-Benz CLS 6.3 AMG aracını yükleyeceğim, öncelikle linkten modu indirip dosyaları bir yere çıkartıyorum.

Gtav\update\x64\dlcpacks\patchday3ng\dlc.rpf\x64\levels\gta5\vehicles.rpf yoluna gelip vehicles.rpf çift tıklıyorum. Sağda açılan listeye mod klasöründeki hemen aşağıda isimlerini verdiğim dosyaları sürükle bırak yöntemiyle ekliyorum.

Ardından Gtav\x64e.rpf\levels\gta5\vehicles.rpf\ yoluna gelip vehicles.rpf çift tıklıyorum. Sağda açılan listeye mod klasöründeki hemen aşağıda isimlerini verdiğim dosyaları sürükle bırak yöntemiyle gene ekliyorum. 2 yerde de aşağıdaki dosyaları orjinalleriyle değiştirmiş oluyorum.

Bu sayede orjinal Gta V deki Felon adlı araba yerine Mercedes-Benz CLS 6.3 AMG yi eklemiş oluyorum.

-felon_hi.yft
-felon.yft
-felon.ytd

Aracın modifiye parçaları için Gtav\update\x64\dlcpacks\patchday1ng\dlc.rpf\x64\levels\patchday1ng\vehiclemods yoluna gelip vehiclemods çift tıklıyorum. Sağda açılan listeye mod klasöründeki hemen aşağıda ismini verdiğim dosyayı sürükle bırak yöntemiyle ekliyorum.

felon_mods.rpf

gta_v_mod_yukleme_rehberi_mercedes-benz-cls-amg

GTA V MOD Yükleme Rehberi Mercedes Benz CLS AMG

3 Yorum

 1. mehmett 9 Mayıs 2017
  • admin 12 Mayıs 2017
 2. Meriçççç 27 Temmuz 2017

Leave a Reply

%d blogcu bunu beğendi: