Oyun Yapma Programı – Game Maker Studio

Oyun yapma programı Game Maker Studio

Oyun yapma programı Game Maker Studio

Bir çok bilgisayar kullanıcısının özellikle oyuncuların en büyük hayallerinden biri hiç kuşkusuz kendi oyununu yapmaktır. Bir çok oyun yapma programı arasından sıyrılan Game Maker Studio hiç bir kodlama bilgisi gerektirmeden kendi 2D oyununuzu yapmanıza imkan veriyor ve bu oyunu Android, IOS ve Windows platformlarında rahatlıkla yayınlayabiliyorsunuz. Kodlama tarafında da C dili üzerinden bir çok imkan sunan Game Maker Studio ile profesyonele yakın oyunlar yapmanın sırrı ise bu rehberde.

Bu yazıda sırasıyla:

  • Game Maker Studio İndirme
  • Game Maker Studio Ücretsiz Lisans Alma
  • En Basit Haliyle Oyun Yapma Programı
  • Resimler, Sesler ve Arka Planlar için Ücretsiz Kaynaklar

konuları işlenmiştir.

Game Maker Studio İndirme

Öncelikle buraya tıklayarak Game Maker Studio’nun yapımcı firması Yoyo Games’e üye oluyoruz. Ardından buraya tıklayarak açılan sayfadan MY GAMEMAKER LICENCES kısmındaki yeşil Download butonuna basıp oyun yapma programını indiriyoruz.  İndirdiğimiz .exe dosyasını kurduktan sonra Game Maker Studio’yu açıyoruz. Bu rehber Game Maker Studio 1.4 versiyonu için yazılmıştır.

Game Maker Studio Ücretsiz Lisans Alma

Eğer Game Maker Studio’yu açıp giriş yapmayı denediyseniz lisans hatasını da almışsınızdır. Öncelikle ücretsiz bir lisans almamız gerekiyor. Tabiki ücretsiz olanı kısıtlı versiyon. Profesyonel lisansın da 2 türü var ve ilki 150$, geniş kapsamlı olanı ise 800$ fiyat etiketine sahip. Bizi ilgilendiren kısmı ücretsiz tarafı olduğu için buraya tıklıyoruz ve siteye giriş yapmadıysak giriş yapıyoruz. Açılan lisans sayfasının en altında GAMEMAKER: STUDIO LICENCES kısmında hemen alttaki yazı var.

oyun-yapma-programi-ucretsiz-lisans-alma

Yeşil renkli Get a free GameMaker: Studio license now yazısına tıklıyoruz ve hesabımıza ücretsiz bir lisans tanımlamış oluyoruz.  Program üzerinden giriş yaptığımızda sizden bir kez yeniden başlatmanızı isteyecek. Ardından oyun yapma programının arayüzü karşımıza geliyor. İngilizcesi iyi olan okuyucuların Tutorials kısmından hemen eğitimlere başlamasını öneriyorum. Bir diğer kaynak ise Youtube videoları. Rehbere Türkçe olarak devam etmek isteyenlerde okumaya devam edebilir. Oyun yapmanın ilk kuralı düzenden geçiyor. İleride oyunumuzda kullanacağımız bütün resimleri, sesleri ve dosyaları bir arada tutmanız gerekiyor. Bu yüzden New kısmından ilk projenizi yaratırken güzel bir isim ve rahatlıkla erişebileceğiniz bir klasör belirleyin.

En Basit Haliyle Oyun Yapma Programı – Game Maker Studio

Game Maker Studio en basit şekilde anlatmak gerekirse bir Room (oda) üzerinde Sprite (görüntü) leri kullanan Object (obje) ‘lerin birbiriyle olan iletişimini temel alıyor. Bu objeleri desteklemek için Sounds (Sesler), odalara renk katmak için Backgrounds (Arka planlar)  ve oyunu oyun yapan diğer öğeler yazılar, yollar ve kodlar kullanılıyor. Eğer hala oyun yapma programını açmadıysanız şuan neyden bahsettiğimi kaçırıyor olabilirsiniz. Sadece arayüzdeki klasör isimlerinden bahsediyorum.

oyun-yapma-programi-game-maker-arayuz

Oyun yapma programı game maker studio arayüzü.

Resimler, Sesler ve Arka Planlar için Ücretsiz Kaynaklar

Kimi oyunlarda görsellik en önemli şeylerin başında geliyor. Kimi oyunlar ise sadece bir kaç renk ve basit objelerden oluşuyor. Olayın basit kısmı için sırasıyla Sprites sağ tık -> Create Sprite -> Edit Sprite -> File -> New butonlarıyla boş bir resim oluşturup onu Game Maker Studio’nun kendi çizim bölümünden oluşturabiliriz. Eğer daha kaliteli görseller kullanmak istiyorsanız bunun için Google’da biraz araştırma yapmanız gerek. Aradığımız şey vektörel çizimler. Eğer kullandığınız çizim vektör yapısıyla oluşturulduysa bu resmi istediğiniz gibi büyütüp küçültebilirsiniz ve bunu yaparken en ufak görüntü kalitesi kaybetmezsiniz. Eğer resim normal bir png, jpg vb. ise bu sefer resmi büyütmek zorunda kaldığınızda görüntü kalitesi bozulacak ve en başta dediğimiz kalite yerle bir olacaktır. Aynı şekilde sesler ve arka planlarda yukarıdaki yolun ilgili klasöründen yükleniyor. Telif hakkıyla korunmayan dosyaları kullanırsanız ileride başınız ağrımaz.

Resimler

Ücretsiz vektörel çizimleri bulmanız için en kolay yol buraya tıklayıp istediğinizi aramak.  Ardından indirdiğiniz dosya .ai veya .eps olacak. Bu vektörel çizimlerin uzantısı ve düzenlemek için Adobe Illustrator veya Inkscape gibi programlara ihtiyacınız var. Ben ücretsiz olduğu için Inkscape’i öneriyorum. Kolay kullanıma sahip ve onlarca rehberi Youtube üzerinde bulabilirsiniz, ihtiyacınız olan tek şey vektörü istediğiniz boyutta bilgisayara kaydetmek.

oyun-yapma-programi-game-maker-sprite-cizim

Game maker studio içinden pixel çizim

Arka Planlar

Oluşturduğunuz odalardaki arka planlar görsellikteki en önemli şeylerden birisi. Gözü yormayan ve oyununuzla alakalı görseller seçmeniz gerekiyor. Kimi zaman bu görseller oyunun direkt olarak bir parçası oluyor. Buraya veya buraya tıklayarak ücretsiz arka planlara ulaşabilirsiniz.

oyun-yapma-programi-game-maker-arkaplan

Tanıdık geldi mi? 🙂

Sesler

Sessiz de bir diğer önemli kısım, gene internet sağolsun ücretsiz olarak ses dosyaları bulabileceğiniz yüzlerce kaynak mevcut. Buraya tıklayarak benimde en çok kullandığım siteye erişip yüz binlerce ses dosyası arasından istediğinizi indirebilirsiniz.

Özetle;

Bu rehberde programı indirip lisans aldık, kurulumu gerçekleştirip ilk basit projemizde neleri kullanacağımızı ve bunları nerelerden ücretsiz olarak bulacağımızı öğrendik. Bir sonraki aşama olan ilk oyunumuzu yapmayı da ilerleyen günlerde paylaşacağım. Oyun Yapma Programı – Game Maker Studio yazı dizisine devam etmemi istiyorsanız bana destek olmak için yazıyı sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilir ve hemen aşağıya yorum bırakabilirsiniz.

Leave a Reply

%d blogcu bunu beğendi: