16 Mart 2016 Çarşamba

SuperHOT İncelemeÖyle bir FPS (birinci şahıs bakışı) oyunu düşünün ki oyundaki zaman sadece siz hareket ettiğinizde aksın. Etrafınızda uçuşan mermiler durduğunuz anda kala kalıyor, düşmanlarınız donuyor, objeler havada asılı kalıyor; tabi siz hareket edene kadar.

İlginç sanatsal grafikleriyle Shooter oyunlarına değişik bir bakış açısı getiren SuperHOT oyununu incelemeye değer buldum. Oyunu farklı kılan kısım tabiki de siz durduğunuzda zamanın da durması ama grafikleriyle de fark yaratıyor. Kısa bir senaryoya sahip olan SuperHOT bulmaca gibi giderek zorlaşan 32 bölümden oluşuyor. Bu bölümler arasında ufak bir senaryoda eklenmiş durumda. Bazı bölümlerde oyun sizi sinirlendirecek, hatta istediği şeyi yapmak bile istemeyeceksiniz. Spoiler olmaması açısından detaya girmiyorum.


Oynanış

Dediğim gibi zaman sadece siz hareket ettiğinizde devam ediyor. Her bölümde sizi öldürmeye çalışan kimi zaman silahlı, kimi zaman sopalı kimi zamanda yumruklu kırmızı renkli düşmanlarımız var. Etrafınızda onları öldürmek için kullanabileceğiniz siyah renkli objeler bulunuyor, isterseniz yumruklarınızı kullanın isterseniz de onlardan aldığınız ya da etrafta bulduğunuz silahları kullanın. Tek amacınız düşmanlarınızı iyi belirleyip zamanı istediğiniz gibi kullanıp onları bir bir haklamak. Size doğru gelmekte olan mermilerden sağ sol yaparak kaçabiliyorsunuz, bir anda durup arkanıza baktığınızda size tam yumruk atmak üzere olan düşmanınızı gördüğünüzde iyiki zaman durmuş diyorsunuz. Her bölüm ufak değişikliklerle birbirinin tekrarı nitelikle öldürme üzerine kurulu bulmacalardan oluşuyor. Oynanış anlamında gerçekten çok farklı bir yapım ortaya konulmuş.

Grafik ve Sesler

Grafik anlamında sanatsal diyebileceğimiz bir oyun olan SuperHOT'da düşmanlar kırmızı renkli, etrafınız beyaz ve gri, kullanılabilir objeler ise siyah renkli olarak seçilmiş ve köşeli grafiklere yer verilmiş, gözü yormuyor ve oyunun temasına son derece uygun. Ses anlamında basit bir oyun olduğu için basit sesler kullanılmış ama yeterince tatmin edici.

Ben oynarken çok eğlendim, özellikle senaryo kısmındaki bazı detaylar sizi hem ürperticek, hem de eğlendirecek. Kesinlikle bir şans vermenizi öneriyorum.

Hiç yorum yok:

Yorum GönderLütfen sadece ilgili yazı hakkında yorum yapalım, konu dışı yorumlarınızı lütfen İletişim bölümünden bana ulaştırın. Teşekkürler!