13 Şubat 2016 Cumartesi

Windows 10 İle Oyunlarınızı Kaydedin - Oyun Çubuğu

Windows 10 Microsoft'un oyuncular için sunduğu bir kaç özelliğe sahip ve bunlar arasında en dikkat çekeni "Oyun Çubuğu". Diğer hiçbir üçüncü parti yazılıma ihtiyaç duymadan ve tamamen ücretsiz şekilde oynadığınız oyunları kaydedebilir ve bunları düşük boyutlarda saklayabilirsiniz. Oyun Çubuğu Windows 10 ile birlikte hazır olarak geldiği için ekstra bir kurulum da gerektirmez. Tek yapmanız gereken oyun açıldığında Win + G tuşlarına basmak. Şimdi Oyun Çubuğunu yakından inceleyelim.


Herhangi bir oyunumuzu açtıktan sonra Win + G tuşlarına basıyoruz. Win tuşu klavyenizde sol altta CTRL tuşunun hemen sağ Windows logolu tuştur. Karşımıza resimdeki gibi ufak bir menü geliyor. Sırasıyla menü tuşları:

  • Xbox programını açar
  • Belirlediğiniz son xxx süreyi bilgisayara kaydeder ( Örneğin Cs:Go da hareket yaptınız ve bütün oyunu kaydetmek yerine bu özellik sayesinde son anı kaydedersiniz ve büyük bir yer işgalinden kurtulursunuz.)
  • Ekran görüntüsü alır
  • Direkt kaydı başlatır
  • Ayarlar menüsüdür

Ayarlar menüsü 3 ana başlık altına toplanmış, Genel, Kısayollar ve Ses. Genel ayarlar kısmında Arka planda kayıt özelliği gerçekten çok işe yarıyor. oynadığınız oyuna göre uygun süreyi belirleyin ve yaptığınız hiç bir güzel hareket tarihin tozlu sayfalarına karışmasın.

Klipler kısmı ise direkt olarak kayıt başlattığınızda en fazla ne kadar süre olacağını belirler. Kısayollar kısmında ise adı üstünde bütün komutlar için kısayolları belirleyebilirsiniz. Ses kısmında oyunun sesi mi kaydedilecek yoksa sizin mi yoksa her ikisi mi diye ayarlayabilirsiniz. Ayrıca ses kalitesi de buradan değiştiriliyor. Daha detaylı ayarlar için Xbox programını ilk butondan açıp ayarlar kısmına bakabilirsiniz. Görüntü kalitesi gibi detaylı ayarlar burada bulunuyor.

Kaydettiğiniz videolar C:\Users\PC İSMİ\Videos klasöründe saklanıyor.

Genel olarak düşündüğümüzde tabiki de rakiplerine oranla görüntü kalitesi düşük kalsada ücretsiz olması, aşırı kolay olması ve 10 dakikalık video için 1 GB yer kaplaması tercih edilebilir olmasını sağlıyor. Başka programlarda 10 dakika için 100 GB gördüğümü de biliyorum :)

Hiç yorum yok:

Yorum GönderLütfen sadece ilgili yazı hakkında yorum yapalım, konu dışı yorumlarınızı lütfen İletişim bölümünden bana ulaştırın. Teşekkürler!