12 Eylül 2015 Cumartesi

Star Wars: İsyan İnceleme


  Merhaba arkadaşlar. Bugün sizlere milyonları kendine hayran bırakan bilim kurgu filminin akıllı telefonlarımıza gelmiş en yeni oyununu anlatacağım. Marvel Contest Of Champions ve The Hobbit: Kingdoms Of Middle-Earth gibi oyunlarla başarılar yakalayan Kabam firması yine harika bir işe imza atmış.


Oyun İçi Bilgiler ;

  Evet arkadaşlar oyunumuza başlarken öncelikle oyun bizden bir ırk seçmemizi istiyor. Barda takılan bu 4 kafadar farklı ırktan birini seçmemiz gerekiyor. Bunlar İnsanlar, Twi'lekler, Mirlalanlar ve Zabraklardır. Hangi ırkı seçmemiz gerekiyorsa onların üstüne dokunup seçe basıyoruz. Ama unutmayın resimde görülen kadın karakterlerdir. Irk isminin aşağısında bulunan cinsiyet işaretlerinden birini seçerek erkek karakterde seçebilirsiniz. 


  Oynayacağımız ırkı seçtikten sonra karakterimizi kişileştirebiliceğimiz bir bölüm geliyor karşımıza. Burada Yüz, ten rengi, karaktere özgü uzuvları veya dövmelerini değiştirebiliriz. Ayrıca kahramanımızın ismini ve soy ismini girip oluştura bastığımızda oyunumuz başlıyor. Sol alt köşedeki Rastgele butonuna dokunduğumuzda bize random bir karakter kişileştirmesi verir. 

 
  Oyun ayrıca hikaye bakımından da oldukça zengin. Resimde de görmüş olduğumuz üzere klasik Star Wars yazı akışı ile bize hikaye anlatımında yardımcı oluyor. Böylelikle oyunu oynarken hem yapacağımız görevin farkındalığını bize hissettiriyor hemde film tadında bir oyun oynamış oluyoruz.

  Evet arkadaşlar bölüm hakkında ki hikayeyi okuduktan sonra oyunumuz başlıyor. Bölüm öncelerinde bulunan oyun içi hikaye kısmınıda okuyabiliyoruz. Oyun içindeki karakterlerin birbirleriyle konuşmalarını okuyup daha çok bilgi sahibi olabiliriz oyun ile ilgili.


  Oyunda karakterimizi hareket ettirmek için nereye gitmek istiyorsanız oraya dokunmanız yeterlidir. Karakterimiz oraya otomatik olarak yürür. Eğer boş bir alana ( savaş alanında çok önemli ) iki kez dokunduğumuzda ise taklalar atar. Böylelikle gelen mermilerden kendinizi böyle koruyabilirsiniz. Ayrıca birden çok düşman size saldırırsa herhangi bir düşmana dokunduğunuz anda oto saldırıya geçer ve biri bittikten sonra diğer düşmana silahını doğrultur. Eğer hemen başka birine vurmak istiyorsanız vurmak istediğiniz düşmana dokunup ona doğru silahınızı yöneltebilirsiniz. Resimde görmüş olduğumuz yönlü yetenek ise kahramanımızın yeteneklerinden biridir. Eğer karakterimizin bulunduğu yerden parmağımızı geriye doğru çekersek taramalı bir silah gibi bir çok alana mermiler atmaya başlar ve düşmanlarınızı kolayca öldürebilirsiniz. Resmin sol üstünde görülen karakter sembolünün yanında bulunan mavi bar can ( Health ) , Turuncu bar ise Yönlü yeteneğinizin ne kadar kaldığına bakılan bardır.

 Burada ise görmüş olduğunuz mavi hazne ise canımızı yenilememizi sağlar bölümlerin içinde bulunan bu hazneleri gördüğümüz zaman canımızı fullemeyi unutmayalım.


  Bölümlerde bazen Elitler, yani bir droid değilde bir ırk karşımıza çıkabilir. Elitler güçlüdür ve kendi ırkınızdan olabilir. Can hazneleri çoktur ve attığı hasar fazladır.
Oyunda bölümlerden kazandığımız silah, giyim vb. itemleri envanter bölümlerinde donanabilir veya upgrade edebiliriz. Upgrade ettiğimiz silahların veya giysiler daha faydalı olur. Yetenekler bölümünde ise yeteneğimizi arttırabilir veya yeni yetenekler öğrenebiliriz. Parçalar bölümünde ise herhangi bir itemi veya parçayı itemlerimizi kullanarak başka bir parça elde edebiliriz. Birleştirilen parçalar tekrar geri gelmez.


  Burası ise oyunumuzun ana ekranı burada iş yaptığımız kişileri görebilir. Onlarla konuşup yeni bir görevi açabiliriz. Sarı işaretli Mutlu Dapp karakteri gibi. Mor ile gösterilen Tryken Koruma Eğitmeni karakteri ise bize yeni yetenekler satar ve öğretir. Karakter, item yükseltmeleri ve bunları üstümüze giymek için karakter simgemizin üstüne basmamız yeterlidir. 

Grafik, Ses Ve Boyut ;

   Gel gelelim oyunumuzun kulağa ve göze hitap eden iyi ve kötü yanlarına. Kabam firması her zaman olduğu gibi yine harika bir iş çıkarmayı başarmış. Özlenilen güzel bir Star Wars oyununu bizlere sunmuştur. Grafik anlamında neredeyse her şey düşünülmüş oyunda. Bölüm alanlarının canlılığı ve akışı olsun, Hikayelerin işlenişindeki görsellik, savaş esnasında yapılan hareketler ve silah ateşlendirmeleri gerçekten çok güzel. Seslere gelince orjinal Star Wars sesleri ve müzikleri kullanılmış oyunda. Ancak şöyle bir sıkıntı var ki gerçekten beni olduğu kadar sizi de rahatsız edeceğini düşünüyorum ; Kahramanların hikaye işlenişinde bir birleri ile konuştukları zaman arada 1 kelimelik yazı ile alakası olmayan Türkçe seslendirmeler var. Bu gerçekten sinir bozucu 1 yada 2 saniyede olsa gerçekten kötü bir şeydir. Onun dışında sesler ve oyun içi savaş efektleri gerçekten güzel olmuş. Oyun 12+ sınırı ile oynanılabilirken oyunun boyutu ise 637 MB dır. 

Hiç yorum yok:

Yorum GönderLütfen sadece ilgili yazı hakkında yorum yapalım, konu dışı yorumlarınızı lütfen İletişim bölümünden bana ulaştırın. Teşekkürler!