19 Eylül 2015 Cumartesi

Empires And Allies Inceleme


  Merhaba arkadaşlar. Bugün sizler için Zynga firmasının strateji oyunu olan Empires And Allies oyununu inceledik. Sizde bir ordu kurmak ve dünyayı kötülüklerden kurtarıp dünyayı kurtarma hayalleriyle yanıp tutuşuyorsanız Empires And Allies tamda sizlik. İsterseniz şimdide oyunumuza bir göz atalım.

Oyun İçi Bilgiler ;


  Evet arkadaşlar oyunumuza başlarken savaş bilgisi hakkında bize yardımcı olan General Shepherd, bir köyü dümdüz etmemizi istiyor. Oyunun bize başlarken verdiği asker ve uçaklar ile bu köyü darmaduman etmeliyiz. E generalden de yetki çıktığına göre artık savaşabiliriz değil mi? 

 
  Resimde de görülen yeşil alan veya alanlar askerlerimizi konuşlandıracağımız ve taaruzu başlattığımız yerlerdir. Elimizdeki askerleri istersek dokunup basılı tutarak hepsini karaya indirebilir yada istersek fazla zahiyat vermemek için teker tekerde indirebilirsiniz. Unutmayın her köyde sadece 1 tane yeşil alan bulunmayabilir. 1'den fazla varsa eğer stratejinize göre askerlerimizi karaya çıkarıp saldırabilirsiniz. Sol alt köşede bulunan alan birlik sayımızı gösterir. Bir birliğe dokunup yeşil alana tekrar dokunduğumuzda seçili birlik askerleri karaya çıkar. Sağ alt köşede ise görülenler bir nevi yeteneklerdir. Daha çok asker yönlendirme, bölge yok etme yada askerlere can iyileştirmesi gibi özellikler vardır. Saldırı başladığı andan itibaren yok ettiğiniz her bina veya araçtan sonra sağ altta bulunan kartal simgesinden kazanırsınız. gördüğümüz gibi yetenekler belli bir kartal simgesi sayısı ile gösterilmiştir. Eğer istenilen sayıya ulaşamazsa kartal simgemiz o yeteneğimizi kullanamayız. Örneğin 13 kartal simgesi isteyen uçak işaretli yeteneğimiz belli bir alana havadan saldırı olanağı sağlar. Eğer bizim 13 kartal simgemiz yok ise maalesef bu özelliği kullanamayız. Özelliklerin bulunduğu ortadaki işaret fişeği ise çok önemlidir. Adı üstünde işaret fişeği olduğu için işaret fişeğini askerlerimizin hareket etmesini istediğimiz bölgeye atarsak askerler oraya doğru saldırıya geçer. Böylece olası asker kaybını önlemede çok önemlidir.

  Evet arkadaşlar... İlk başta bize verilen askerler ve özellikler tabi ki oyunun başlangıcına özeldi daha sonra bunları kendimiz kurmamız gerekecek ve bize bunun için yardımcı olacak kişi ise Teğmen Ava. Oyun bize bir üs belirliyor ve askeri alanımızı buraya kuruyoruz.

  Yukarıda da bahsettiğim gibi kendi üssümüzü kurup güçlendiriyoruz. Oyunda önemli 4 adet kaynak vardır. Bunlar teknoloji, malzeme, yakıt ve çeliktir. Diğer kaynak binaları ile petrolden enerji, demirden çeliğe dönüşümde yapılabilir. Teknoloji ile savaş teknolojisini araştırabiliriz. Malzemeler ile bina yakıt ile asker çıkartabiliriz. Sol alt köşede bulunan bölümden gerekli binaları kurabilir, kaynak satın alabiliriz. Sağ bölümde bulunan dozer işaretindeki 1/1 yazdığına dikkat çekmişsinizdir. Bu işaret bir nevi işçiyi temsil eder aynı anda bir kaç bina inşa etmek istiyorsak altın yardımıyla bir diğer işçiyide üssümüze getirtebiliriz ki buda işimizi çok kolaylaştıracaktır.

  Gel gelelim savaş bölümüne... Üssümüzün göründüğü ana ekranımızda ki sağ alt köşede bulunan dünya haritasına girdiğimizde bizleri Güney Afrikanın en ucunda buluyoruz ki üssümüzü de buradan görebiliriz. Bizim bölgelerimiz dünya haritasında mavi olurken düşman bölgeleri ise kırmızı alanla gösterilir. Bu kırmızı alanlara dokunduğumuzda Gözle'ye tıklar isek köyün uydu görüntüsünü görebiliyoruz. Böylelikle stratejimizi de belirleyebiliriz. Aynı zamanda sol tarafta bu üssü işgal ettiğimizde kazanılacak ganimetler de yazmaktadır. Saldırmaya karar verdiğimizde Sol alt köşede bulunan dünya haritasının yanındaki simgeye dokunup yeşil alanlara askerlerimizi konuşlandırıp savaşa başlayabiliriz. Ana ekranda sol alt köşede bulunan dünya haritasının bir üstünde bulunan Hızlı Müsabaka butonu ile online oyuncuların üslerine saldırabiliriz.

Grafik, Ses Ve Boyut ;

  Zynga Firmasının yapmış olduğu Empires And  Allies oyunu oyuncuları memnun etmiş gibi ki şuanda android ve ios platformlarında gerçekten çok popüler. Grafik konusunda harika bir işe imza atan Zynga sanırım çok çalışmanın karşılığını fazlasıyla almış gibi gözüküyor. Üssün görüntüleri ve Ana ekrandayken yaşanan hareketlilik, Savaştaki askerlerin saldırı anında bir anda yere yatması ve mermilerin ekranda süzülmesi, havadan gelen bombardıman yardımlarının görselleri gerçekten oyunu bir harika yapmıştır. Seslere gelince oyun içindeki müzikler çok iyi düşünülmüş ayrıca savaş sırasındaki o gürültü ve mermilerin çıkarttığı sesler gerçekten oyuncuyu mutlu edebilecek derecede. Oyunun Boyutu 98,3 MB olup Türkçe desteğini de içinde barındırmıştır. Hiç yorum yok:

Yorum GönderLütfen sadece ilgili yazı hakkında yorum yapalım, konu dışı yorumlarınızı lütfen İletişim bölümünden bana ulaştırın. Teşekkürler!