9 Eylül 2015 Çarşamba

Age Of Sparta Inceleme


  Merhaba arkadaşlar. Bir oyun yazımızla daha karşınızdayız. Eski yunan tarihi ve mitolojisi hayranlarına adeta bir kıyak yapan dünyanın en büyük oyun firmalarından olan Gameloft her oyunda olduğu gibi bu oyunla da adeta harikalar yaratmış. Bu oyun ile Tanrıların, Spartalıların ve daha sayamadığım bir çok mitoloji savaşçılarının gazabına tanık edeceksiniz. Şimdi birde oyunumuza göz atalım...

Oyun İçi Bilgiler ;

  Evet arkadaşlar oyunumuza başlarken bir öğretici bölümümüz var ve tabi ki bir sparta kralı olarak başlıyoruz oyunumuza. İlk olarak tutorial bölümünde bizden bir bina inşa edilmesi isteniyor. Bunun için yeşil ok " --> " işaretinin gösterdiği sağ üst köşedeki araçlar sekmesinden " Dükkan " bölümüne gelip bina çeşitlerine askerlere, cevher veya köy koruması satın almak istiyorsak fiyatlarına bakabiliriz. Bizden ilk önce Buğday Çiftliği isteyen bu güzel hanımefendinin dediğini yapıp Buğday Çiftliğimizi kuruyoruz. Daha sonra Ares Alanı yani asker eğitmek için olan binayı kuruyoruz. Sonrasında öğretici bölümümüz tamamlandığında oyun bizden bir isim oluşturmamızı istiyor bu ismi girip oyun avatarımızı seçebiliyoruz.  Oyunda savaş konusunda belli bir hikaye işlenmiş. Oyunun başında Sağ bölümdeki Savaş sekmesinin hemen üstünde bulunan Harekat bölümü de hikayenin işleyişi içindir. Harekata tıkladığımızda karşımıza eski yunan haritası çıkıyor. Oyun bizlere eski yunan haritasının içinde hikayeyi sunuyor buda gerçek önemli bir detay. Eski yunan haritasında Lakonya adı verilen bölümden ilk savaşımıza Perslere karşı başlıyoruz.

  Resimde görmüş olduğumuz boş yuvarlaklara askerlerimizi yerleştirebiliriz. Alt bölümde yer alan asker birimlerimizdir. Onlara dokunarak bu bölümlere istediğiniz diziliş sırasını ayarlayabilirsiniz. Yukarıdaki sağda ve solda olan bölümler ise bizim defans ve saldırı değerlerimizi gösteriyor. Sol taraftaki biz sağ taraftaki ise düşman asker değerleridir. Askerlerimizi yerleştirdiğimiz andan itibaren bizim değerlerimiz değişecektir.


Savaş Savaş Savaş !!! 
  Savaş bölümümüz ise yukarıda bahsettiğim Harekat sekmesinin altında bulunan çarpışan kılıç sembolü ile belirtilmiştir. Savaş butonuna dokunduğumuzda karşımıza online oyuncuların şehirleri ve avatarları çıkıyor. Saldırmak istediğiniz kişinin üstüne dokunarak savaş başlatabiliyoruz. Her oyunda olduğu gibi burada da enerji mantığı vardır. Her savaşta enerjimiz düşer. Eğer kazanırsak ve işgal etmek istersek 4 enerji vermemiz gerekiyor. Böylelikle daha çok altın ve saygınlık kazanabilirsiniz. Sağ alt köşede Ordunuzun durumuna bakabilir. Hemen yanında bulunan yerden ise ana ekranda da olduğu gibi sıralamanızı görebilirsiniz.

İşinize Yarayabilecek Bilgiler ;  1. İlk önerim sizlere güçlü Birimlerinizi en ön sıraya koymanız. Alt bölümde gözüken askerlerin sağ üst köşesindeki kırmızı baloncuk içindeki değerler hp yani can değerlerini gösterir. Yüksek hp değerine sahip askerlerimizi ön saflara koyacak olursak ilerledikçe gelen tuzaklar ve saldırılardan en azından askerlerinizi biraz daha ayakta tutmayı ve karşı tarafa daha çok damage vermenizi sağlayacaktır.


  2. İkinci önerim ise Dükkan bölümündeki artırıcılar için. Bunlar aslında bir çok oyunda şehrimizi süslemek için konulur ancak burada binalarımızın üretkenlik değerlerini arttırıyorlar. Her arttırıcının bir değer arttırma yüzdesi vardır. Bunun için arttırıcılarımızı bir çok binanın olduğu yakın bir bölüme yerleştirirsek binalarımızın üretme kapasitesi büyük ölçüde artacaktır. 


  3. Resimde görülen Kutsal Mekan binasına veya herhangi bir inanç binasına çok önem verin ve upgradeleriniz bu yönde olsun. Çünkü inanç binaları bizlere belli bir süre ile enerji sunar. Enerjinin sanırım oyun için ne kadar önemli olduğunu söylememe gerek yok :)Görevler ;


  Oyun içindeki görevleri ise Sol üst köşedeki görevler bölümünden görebilir ve göreve git dediğimiz taktirde bizi ilgili sekmeye veya savaşa atacaktır. Görevler tamamlandığında özel ödülleri claim ( topla ) yöntemi ile toplayabiliriz.
Grafik, Ses ve Boyut ;

  Gameloft yine yapmış yapacağını diyerek söze girmek istiyorum. Grafikler bizleri adeta eski yunan tarihine götürüyor ve harekat bölümünde işlenmiş ince detaylar gerçekten çok güzel. Eski yunan haritası düşüncesi ve en başından başlaması beni etkilemedi değil. Ancak bir sorun var ki bazı oyun severlerinde gözüne çarpacaktır. Bu da oyun arayüzünde alanı gezdiğimizde hatta bazen olduğumuz yerde şehrimize bakarken yaşanan görsellerin geç yüklenme sorunudur. Böyle dediğime bakmayın 1 saniye bile sürmeyen ve kasmayan bir süreç ancak Gameloft gibi büyük bir firmaya yakıştıramadım açıkçası. Sesler ise bizleri eski çağlara götürüyor adeta çok güzel düşünülmüş müzikler ve savaş sırasındaki sesler harika. Bildiğimiz gibi oyunda bir çok mitolojik yaratıklar ve tanrılar bulunuyor. Bu karakterlere özel bir ses eklenebilirlerse işte o zaman tadından yenmez.  Türkçe desteği de bulunan oyunun boyutu ise 94,9 MB dır.Evet arkadaşlar bir oyun yazımızın daha sonuna geldik. Umarım size yardımcı olabilmişizdir. Yorumlarınızı bizden eksik etmeyin. Oyunla kalın RazorGamingTR ailesi !!!Hiç yorum yok:

Yorum GönderLütfen sadece ilgili yazı hakkında yorum yapalım, konu dışı yorumlarınızı lütfen İletişim bölümünden bana ulaştırın. Teşekkürler!