28 Ağustos 2015 Cuma

The Walking Dead: Road To Survival Inceleme


  Merhabalar sevgili oyun severler, bugün sizlere dünyada milyonları televizyon ekranlarına kitleyen, amerikan yapımı The Walking Dead dizisinin oyununun incelemesini yapacağım. Hepimizin merakla "acaba sonraki bölümde ne olacak?" sorusunu aynı şekilde bu oyun içinde söyleyebileceğiz. Sizleri daha fazla meraklandırmadan hemen oyunun incelemesine geçmek isterim ne dersiniz?


Oyun İçi Bilgiler ; 

  
  Evet sevgili okuyucular, Oyunumuza başlarken her zamanki gibi bir tutorial ( öğretici ) bölümümüz var. Bu sefer sevilen diziden de tanıdığımız Hershel ve Rick bizlere oyunu anlamamızda yardımcı olacaklar. 


  Bu resimde görmüş olduğumuz gibi Rick ile Hershell çitleri aşan zombileri bir bir avlıyor.
( Unutmayın oyuna başlarken Hersell ve Rick ile başlamıyoruz bu sadece tutorial için. ) Oyunumuzda zombi avlamak veya insanlarla kapışmak mümkün. Bu ise şöyle gerçekleşiyor; Alana girdiğimizde her karakterimiz birer kere saldırı gerçekleştirebiliyor. Daha sonra ise zombilerin veya insanların hamlesi geliyor. Zombiler bizden uzakta ise yavaş yavaş bize doğru yaklaşıyorlar. Ancak insanlar ise uzaktan ellerindeki silahlar ile bize her tur sonunda saldırıp canımızı yakabiliyorlar. Resmimiz de görüldüğü üzere her karakterimizin birde ( karakterin simgesinin üstünde çıkan ) hücüm yani özel yeteneği oluyor. Karakter simgemizin altındaki sarı bölüm dolduğunda bunu gerçekleştirebiliyoruz. 


  Hücum butonuna dokunduğumuzda ortaya böyle bir görüntü çıkıyor ve kritik damageler atabiliyor rakibe.


  Oyunumuz dizide ki gibi bir hikayeyi barındırıyor ve seçim hakkını bazı önemli olaylarda size bırakabiliyor. Bunlar yolda karşılaştığımız insanları gruba alma veya öldürme konusunda kararlar yada resimde görmüş olduğumuz gibi savaş taktiklerini de içerebiliyor. Bu bence oyunumuzun en heyecan verici özelliklerinden biri.   Birde özelliklere göre karşı tarafa daha çok hasar verme durumu da var tabi ki. Resimde görmüş olduğumuz gibi karakter simgelerinin yanında bulunan ufak özellikler, bizlere hangi özellikli zombi veya insan tarafından daha çok hasar yiyebileceğimizi veya hasar vereceğimizi gösterir. Atik özelliği Güçlü özelliğine, Hızlı özelliği Dayanıklı özelliğine, Güçlü özelliği Hızlı özelliğine, Dayanıklı özelliği Atik özelliğine ekstra hasar verir.


  Veee oyunumuzun en keyifli özeliğine geldi şimdi sıra; Kaldığımız sığınağımızı yaşam şartlarına göre geliştirmek!! Sadece oyunumuz savaştan ibaret sandınız değil mi ? Hayır. Bize verilen alanda hayatta kalmak için, çiftlikler, odun üretimi, eğitim alanları ve daha bir sürü şey inşa edebiliriz. Resmimiz de görüldüğü üzere en üstte sola doğru olan yerlerdeki ilk simgemiz yiyeceğimizi, ikincisi odunlarımızı, üçüncüsü ise bu yerleşim biriminde yaşayan insanları ve son olarak da paramızı görebiliyoruz.

  Savaş alanına girebilmemiz için ilk resimde ki Sol alt köşede bulunan dünya haritasına dokunarak ikinci resimdeki bölüme ulaşıyoruz. Aşama yazan yerler bizim görevlerimiz ve her oyunda olduğu gibi bu oyunda da enerji yerine geçen benzin bidonlarını kullanıyoruz. Her aşama 3 benzin bidonu ediyor.  Zombi veya insan savaşlarında kazandığımız taktirde odun, exp, yiyecek ve ellerinden kurtardığımız insanları köyümüze alabiliyoruz. Bu savaşlarda da bir çok oyunda olduğu gibi Wawe yani dalga olayı kullanılıyor. Yani bölümün içindeki 3 alt bölüm gibi bir şey. Her dalgalarda yeni zombiler veya insanlar geliyor ve karakterlerimiz ölmeden dalga boyunca bütün düşmanları yok etmemiz gerekiyor. Her bölümün farklı waweleri olabilir. Resimde gördüğümüz 3 waweli bir bölümdür. Ayrıca köyümüzde insanların kullanabileceği envanterleri de bölüm sonunda toplayıp köyümüze götürebiliyoruz. Ne kadar çok karakter açar isek liste'den ( bölümleri aşağıda açıklayacağım ) savaş bölümüne yerleştirir isek karakterleri, o kadar karakter ile savaşa gidebiliyoruz.

Binalar Ve İşlevleri ;


1. Atölye ;  Atölye bölümümüzde Savaş nesnelerimizi üretebiliriz. bunlar can takviyesi ve düşmanlarımızı etkisiz hale getirmemizde olanak sağlar. Ayrıca atölyenin seviyesini her arttırdığımızda yeni savaş nesneleri aktif hale geliyor. 

2. Ev ;


   Ev Binamız ise bizlere köy topluluğumuza ne kadar çok insan katacağını belirler. Yani ne kadar çok evimiz olursa o kadar çok nüfusumuzu geliştirebiliriz. 

3. Çiftlik ;


  Çiftlik Binamızda ise nüfusun ihtiyacı olan yiyecekleri sağlar bizlere.

4. Eğitim Alanı ;   Eğitim Alanı binamızda ise hayatta kalan nüfusumuzu dövüşte eğiterek 1 karakter yaratabiliriz. Bunun için 1.600 yiyecek ve iş eldiveni envanterine sahip olmamız gerekiyor. Bu envanterleri ise yukarıda açıkladığım gibi savaşların sonlarında toplayabilirsiniz.

5. Malzeme İmalathanesi ;  Bu binamızda ise Odun gibi malzemelerimizi toplamamıza ve üretmemize yarayan alanımızdır.

6. Malzeme Deposu ;  Malzeme Deposunda ise malzemelerimizi sakladığımız yerdir. Her yükselttiğimizde bu binayı malzemelerimizi daha fazla depolayabiliriz.

6. Yemek Deposu ;


  
  Yemek Deposunda ise aynı malzeme deposu gibi yemeklerimizi ne kadar depolayacağımızı gösteren binadır. Her yükseltmede daha fazla yemek depolayabiliriz.

7. Belediye Binası ;  Belediye binamız ise köyümüzün en önemli binasıdır. Bütün binalarımızı ve karakterlerimizi belli bir yükseltme seviyesine getirmek istiyorsak, Belediye Binasını öncelikle yükseltmemiz gerekiyor.

Bölümler, Sekmeler Ve İşlevleri ;


1. Görevler Bölümü ;


  Görevler Bölümümüzde oyunumuzun bizden istemiş olduğu ve ilerlemek için yapılması gerekenlerin bir listesi bulunuyor. Buradan görevlere gidebilir, inşa edilmek istenen binayı görüp inşa edebiliriz. Günlük Görevler sekmesinde ise oyunun bize vermiş olduğu günlük görevlerle ödüller kazanabiliriz. Başarılar sekmemizde ise oyunun belirlemiş olduğu ( örneğin 1000 yemek topla vb. ) başarıları görebildiğimiz ve yaptıktan sonra buradan o başarının ödülünü alabildiğimiz sekmedir. Kayıtlar sekmemizde ise oyunumuzun görsel hikayesini geçtiğimiz bölümleri gösterir. Görevlerin hepsini bitirdikten sonra ara sahneleri izleyip çizgi roman tadında bir dizi izleyebilirsiniz :)

2. Baskınlar ;


  Baskınlar bölümümüzde ise köyümüzün ana ekranında görülen enerjimizin yanında yeşil benzin bidonu vardır. Bu bizim baskın enerjimizdir. Baskın olayı ise online oyunculardan birine meydan okuyarak kazandığımız taktirde onun envanterini, yiyecek ve malzemelerini çalma imkanı verir bizlere. Liderlik tablosu sekmemizde ise online baskınlarda kimin en iyi olduğunu gösteren bir sıralama tablosudur. İntikam sekmemizde ise bize baskın yapan bir kişiye karşı saldırmamıza yarar. Ödüller sekmem,zde ise oyunun belirlediği baskın ödülleri bulunur.

3. Dünya Haritası ; 


 Dünya Haritası bölümümüzde ise kendi köylerimizi görebilir ve savaşmak için aşamaları yapmamıza olanak sağlar.

4. Gelen Kutusu ; 


  Gelen kutusu bölümümüzde ise oyun içi haberleri, bize gönderilen mesajları, yapılan baskınların kayıtlarını ve aldığımız ödüllerin kayıtlarını görebiliyoruz.

5. Başlangıç Paketi ;

  Bu bölümde ise oyunun bize sunduğu başlangıç paketlerinden birini kredi kartı, paypal veya banka kartı yoluyla satın alabiliyoruz.

6. Acemiler Ve Ödüller ;


  Acemiler ve Ödüller bölümümüzde ise şöyle bir olay mevcut. Karakterler veya silahlar yavaş yavaş değişiyor ve bizde biraz çabuk olarak hangisini istersek aç butonuna dokunup denk gelen karakteri veya silahı kazanmış oluyoruz. Tabi ki bununda bir değeri var :)

7. Menü ; 

  Menü bölümümüze dokunduğumuz anda ekranımızın en alt ortasına 5 simge geliyor. Bunlar ;

 -Seçenekler ;

Seçenekler alt sekmemizden oyun ile ilgili ayarları yapabilir ve detaylı bilgiler öğrenebilirsiniz.

 -Liste ; 


  Liste alt sekmemizde ise köyümüzde bulunan kahraman karakterleri görebiliyoruz ve savaş sırasında bu kişiler ile alana çıkıyoruz. Ayrıca takımları düzenleyebiliyoruz, karakterleri satabiliyoruz, eğitebiliyoruz, seviyelerini yükseltip güçlerine güç katabiliyoruz.

-Envanter ;


  Envanter bölümümüzde ise savaştan kazandığımız, üretip aldığımız ; Silahlar, Teçhizatlar, Savaş Nesneleri, Bileşenler ve Genel malzemeleri görüp karakterlerimizle donatabiliyoruz.

-Mağaza ;


  Mağaza bölümümüzde ise altın, kaynak, savaş nesneleri veya envanterler satın alabiliyoruz. Kaynakları, Ateşkesleri ve Savaş nesnelerini oyun içi altınla'da alabiliyoruz.

-Fraksiyonlar ;


  Fraksiyonlar bölümünde ise bir nevi klanlara katılabilir ve yardım isteyebiliriz. Kendimiz Fraksiyon oluşturabiliriz de. Aynı zamanda katıldığımız veya kurduğumuz üyeleri görebilir, etkinlikler oluşturabiliriz.

Grafik, Ses Ve Boyut ;


  Evet sevgili oyun severler, gelelim oyunumuzun göze ve kulağa hitap eden özelliklerine; Scopelly firmasının piyasaya sürdüğü ve IUGO Mobile Entertainment firmasının geliştirdiği The Walking Dead; Road The Survival oyunuyla büyük bir çıkış yapacaklarını düşünüyorum. Oyun çok detaylı ele alınmış ve arayüzde bir çok kolaylık ile güzel bir işe imza atmışlardır. Oyun arayüzünde ki değişmeler olsun savaş sırasında çıkan kanlara kadar gerçekten güzel bir grafik yapısı oluşturmuşlar. Savaş esnasındaki sesler ve müzikler çok uygun ve güzel olmuş. Hikaye kısmındaki yazıları bir seçenek ile sesli olarak kullanıcıya aktarma özelliği de gelirse işte o zaman oyun tadından yenmez :) Oyunumuz 17+ olarak çıkmıştır. Çünkü oyunda şiddet temalarının yanı sıra, yetişkin müstehcen temalar ve küfürlü, kaba bir mizah da yer alıyor. Oyunumuzun boyutu ise 98,3 MB'dır.  Sevgili oyun severler, bir inceleme yazımızın daha sonuna gelmiş bulunmaktayız. Umarım bu yazımız sizlere yardımcı olabilmiştir. İlerleyen zamanlarda güncellemelerle gelen yeniliklerle yine sizlerle olacağım. Yorumlarınızı bizden eksik etmeyin. İyi Oyunlar RazorGamingTR ailesi!! :)
 

Hiç yorum yok:

Yorum GönderLütfen sadece ilgili yazı hakkında yorum yapalım, konu dışı yorumlarınızı lütfen İletişim bölümünden bana ulaştırın. Teşekkürler!