18 Ağustos 2015 Salı

Tactile Wars İnceleme


  Merhabalar değerli oyun severler. Bugün sizlere; şeker mi şeker dünyamızın şeker gibi rengarenk askerlerinin bulunduğu bu muhteşem Tactile Wars oyununun incelemesi için klavyemin başına oturdum. Bu oyunumuz o kadar renkli ki bize biraz şeker alıp yemeyi anımsatacaktır :) Oyunumuza gelecek olursak ;


 Oyun İçi Ve Başlangıç ;   Evet arkadaşlar oyunumuzun ilk önce bir tutorial ( öğretici ) bölümü bulunuyor. Bence bu öğretici bölümü oyunun bütün her şeyini anlamamıza yardımca olan en iyi tutoriallardan biri. Oyunumuzun tutorialında ilk önce tarafsız bir birlik olan beyaz'lar ile başlıyoruz ve bize oyunun savaş bölümünü nasıl oynayacağımızı öğretiyor. Resimde görmüş olduğunuz gibi bir el var ve bu el bize tutorialda nereye gideceğimizi gösterecek. 


  Daha sonra savunmakta olan pembe birlik, biz yürürken savunmaya gelecek ve resimde gösterildiği gibi eğer bayrak tutan grup liderini vurduğumuzda, bir balon içinde havalanacak. Bu havalanma sırasında lidere dokunduğumuzda, lider ve birliği yok oluyor. Tabi ki bu işleminde bir süresi var. Eğer zamanında dokunamazsak birlik olduğu gibi yeniden doğuyor. Bu sadece ufak bir birlik, ancak saldırdığımızda bir sürü böyle veya daha fazla birlik bize akın akın gelebiliyor.


  Bu resimde görmüş olduğumuz halka, onların stratejik konumları ve içerideki askerlerde bu alanı korumaya çalışıyor. Oyunun en önemli noktalarından biridir. Çünkü bu bölgeleri alamazsanız saldırıyı başarılı bir biçimde zafer alamazsınız. Yine yukarıda bahsettiğim birlik lideri yöntemi ile bütün birliği burada da yok edebilirsiniz.


  Bu alanın içine girdiğimizde, halka tam tur ( hangi renk iseniz ) dönecek ve o stratejik alanı ele geçirmiş olacaksınız. Bu alanın içerisindeyken, akın akın düşman birlikleri burayı geri kazanmak için geleceklerdir. Ekranın yanlarında görmüş olduğunuz baloncuk şeklindeki ifadeler, askerlerin bu yönden geleceğini söylüyor bize. Eğer 2 yönden veya daha çok yönden gelirlerse, parmağınız ile stratejinize bağlı olarak askerleri tekli sıralara, çiftli sıralara, daire veya üçgen şeklinde çizerseniz, çizdiğiniz şeklin biçimini alacaklar ve ona göre bu alanı savunacaklardır. Ayrıca sağ üst köşede görmüş olduğunuz 3 asker olan baloncuk ise ne kadar birlik yok edersek dolmaya başlıyor. Dolduğunda ise o butona basıp daha çok askeriniz geliyor.


  Bu tutorialı tamamladığımızda bize hangi renk'ten olacağımızı soruyor. Kendinize en yakın gelen rengi seçip bir isim belirliyorsunuz ve oyunumuz başlamış oluyor. Her rengin farklı alanları ve bölgenizdeki ağaçlar, dağları oluyor.


  Bu resimlerde de görmüş olduğumuz gibi bize bir alan veriyor. Tabi ki bu alanımız başlangıç için biraz küçük ve 2 stratejik bölgemiz var. İlerleyen levellerde diğer alanların kilitlerini açabilirsiniz ve böylece daha çok stratejik alanla gelen saldırılara karşı daha güçlü olursunuz. Evet burada da oyun bizden bir savunma taktiği geliştirmemizi istiyor. Bu yüzdende Sol alt köşedeki 4'lü sekmelerden en sonuncuya tıkladığımızda karşımıza alanımıza konulabilecek düşman püskürtücü aletler bulunuyor. İlk olarak mayınlarla başlayıp, alanımızda görülen boş beyaz beşgenler den herhangi birine koyabiliyoruz (stratejinize bağlı). Aynı zamanda bu araştırma merkezi bölümümüzde ; Gayzerler, Tuzaklı Plakal, Tesla Antenler, Taretler, Tanklar, Toplar, Vannon, RotoTanklar bulunuyor. Tabi ki bunları ilerleyen levellerde ve paramız olduğunca açabiliyoruz. 2. Resmimiz de görünen mayınlar bölümü aşağıdan yukarıya doğru gidiyor. Diğerleri mayınlarımızı sadece güçlendirecektir. Leveller ve altın ile açılır.
 


  Yukarıdaki alanımızda ki Saldır butonuna basarsak karşımıza bu görüntüler çıkacaktır. İlk önce bizden hangi renge saldıracağımız soruluyor. Tabi ki bu renklerin yanlarına doğru çıkartılmış oklar gerçek kullanıcıları gösteriyor (levelleri, isimleri, sıralamaları). Seçtikten sonra saldıracağımız kişinin savunma haritası görünüyor. Unutmayın bu alan sadece minimalize edilmiştir, saldırı başladığı anda görünen döşenmiş mayınlar alanda bir düzine olabilir!!! Daha sonra eğer yukarıda anlattığım gibi stratejik alanları alıp galip gelirseniz, böyle bir ekran çıkıyor. Burada kazandığınız altınlar, exp.'ler ve ligdeki sıralamanız artıyor. Eğer kaybederseniz, bir miktar exp alıyorsunuz ancak sıralamanız düşüyor. 

 Sekmeler Ve İşlevleri ;

,

Vukuat Raporu ; 

  Evet arkadaşlar oyunumuzdaki sekmelerin en önemlileri Sol Alt köşedeki 4 simge bulunan yerdedir. Buradaki 2. simgemiz olan Vukuat Raporu bölümümüz bizlere, alanımıza saldırı yapanların isimlerini, rengini, kaç altın çaldıklarını ve hasar raporunu verir.

Cephanelik ;


  Cephanelik bölümümüz ise bu sol alt bölümdeki 3. simgemizdir. Bu bölümde ise görmüş olduğumuz gibi 4 adet alt bölüm bulunuyor.

1. Savunmalar ; Bu alt bölümde ise gold ile Taretler, tanklar, toplar, sniperlar, askerler vb. satın alabiliyoruz. Ancak tabi ki levelimiz yetmez ise gold ile de alamıyoruz :))

2. Hazineler ; Burada ise paketler mevcut. Gem ve Gerçek para ile kutu dolusu altınlar ve gemler alabiliyoruz. Her paketin verdiği altına veya geme göre vereceğiniz fiyat ve gem sayısı artıyor.

3. Propaganda ; Video izleyip bedava gold kazanmanızı sağlıyor.

4. Özel ; Bu bölümde ise Exclusive Kit Pack adında bir promosyon var ve bu packi 10,49 tl ile satın alabiliyoruz. Tabi ki özel packlerin bir süresi var. Bu süre içinde almalısınız. Her süre sonunda yeni bir özel paket belli bir fiyata gösteriliyor. Bu paketlerin içinde Gemler, altınlar, askerler ve tuzaklar bulunabiliyor. 

Sıralama ; 


Bu bölüm ise Sol Üst köşedeki oyuncu adımızın sol tarafında kalan bayrağa tıkladığımızda, oyundaki sıralamamızı ve diğerlerinin sıralamasını görebiliyoruz. Ayrıca alanlarına bakabiliyoruz.

Ödüller ; 


  Bu bölüme ise oyuncu adımızın sağ tarafında kalan kupa şekline dokunarak ulaşabiliyoruz. Burada belirli görevler bulunuyor. Bu görevlerin herhangi birini tamamladığımızda bize altın, gem veya exp veriyor.

Grafik, Ses Ve Boyut ;

 Evet arkadaşlar, ANKAMA GAMES piyasaya sürmüş olduğu bu 3. oyun'la gerçekten büyük bir başarı yakalayacaklarına inanıyorum. Savaş ve savunma grafikleri olağanüstü. Birliklerin ateş şekilleri ve dağılımları, düşman birliklerini yendiğimizde olan askerlerin patlama sahneleri ve yere dökülen boyalar gerçekten muazzam. Oyunun bekleme alanındaki müzikleri çok güzel tercih edilmiş. Aynı zamanda savaşa gittiğimizde askerlerin çıkardıkları sesler, zaferlerde ki sesler ve müzikler gerçekten çok güzel. Savaştayken çalınan o müziğe ise diyebilecek bir şey bulamıyorum açıkçası. Eğer oyuna yeni özellikler ve tuzaklar gelirse tadından da yenmeyecek bir hal alacağına inanıyorum. Oyunumuzun boyutu ise 109 MB'dır ki bana biraz fazla geldi gibi :)

 Evet sevgili oyun severler, bugünde bir yazımızın daha sonuna geldik. Umarım yazımız size yardımcı olmuştur sevgili oyun severler. Yorumlarınızı bizden eksik etmeyin. Yeni oyun yazılarımızla tekrar karşınızda olacağız. İyi oyunlar dileriz RazorGamingTR ailesi :)

Hiç yorum yok:

Yorum GönderLütfen sadece ilgili yazı hakkında yorum yapalım, konu dışı yorumlarınızı lütfen İletişim bölümünden bana ulaştırın. Teşekkürler!