13 Ağustos 2015 Perşembe

Pokemon Trading Card Game Online İncelemesi


 Merhaba arkadaşlar; bugün sizlere 90'lı yıllardan bugüne kadar devam eden bir efsane anime-çizgi dizisi olan Pokemon'un efsanevi kart oyunu olan Pokemon Trading Card Game Online oyununun incelemesini yapacağım. Bir çoğumuzu 7'den 70'e televizyon başına kitleyen ve sokakta, mahallede, neredeyse her yerde, arkadaşlarımızla Pokemon kart kapışlarımını yaptığımız bu oyun, bizlere online olarak sunulmuş. 17 koca sene boyunca hala yeni bölümleri yayınlayan bu efsane, kart endistürisinde büyük bir ciro yapmıştır ve o günden bugüne hala yüksek satış rakamları bulunmaktadır. Gel gelelim oyunumuza değil mi ama?

 Oyun İçi ; 

  Pokemon Trading Card Game Online oyununa başlamadan önce yapmamız gereken, eğer kayıt olunmamışsa, bir hesap açmaktadır. Oyuna giriş yaptığımızda ise bize ateş, su ve çimen türlerinde pokemon kartları barındarın 3 Deck (deste) veriliyor. Bu destelerimizin içinde eksik bazı kartlar bulunuyor bunları ise Trainer Challenge bölümünden bütün trainerları yenerek bu decklerimiz tamamlanmış oluyor. Her galibiyette 1 kartın çifti deckimize ekleniyor.


Bu resmimiz de görmüş olduğunuz gibi önce deckimizi seçip playe basmamız yeterli oluyor. Peki bu Trainer Challenge nerede? Hemen gösteriyim ;

Bu resmimizde görmüş olduğunuz gibi yukarıdaki bar'dan play sekmesine basarsak, Trainer Challenge'ımızı görebiliyoruz.

  Oyunumuzda diğerlerinden daha önemli kart türleri vardır. Mesela Enerji kartları!! Enerji kartlarımız olmadan Pokemonumuza saldırı veya her hangi bir yetenek veremeyiz. Her pokemon kartımızın altında o pokemonun saldırılarının hangi enerjiyi ve kaç tane enerji yerleştirir isek o gücün açılıcağı belirtiliyor. 
Örneğin yukarıdaki resmimizdeki şirin Patrat'ımız 1 enerji ile kart çekme özelliği (collect) 2 enerji ile ise Slam doğrudan atak özelliğini kazanıyor. Unutmayın her kartın ataklarının farklı özellikleri bulunur!!

 Bazı pokemon kartları ve trainer kartları bize flip a coin yani, yazı tura atmamızı söyleyebilir. Bu yazılarda eğer 2 kere yazı gelirse atağımızı 2'ye katlayacağımızı ya da kart çekmek ve bazı trainer kartları aktif etmek için yazı gelmesi gerektiğini söyleyebilir.

  Aynı zamanda pokemon kartlarının zayıflıkları da vardır. Örneğin bu Patratımızın zayıflığı Dövüş pokemonuna karşı çift damage yemesi. Ayrıca Pokemonumuzun canını sağ üst köşedeki rakam belirler. 

 

  Hepimizin bildiği gibi pokemonlarımızın ilk hali ve gelişmiş halleri de decklerimizde vardır. Oyuna başlarken ilk önce basic (ilk hali) olan pokemonu sahaya sürmemiz kuraldır. Eğer dağıtılan elde hiç basic kartınız yoksa karşınızdaki rakip 1 kart fazladan çekerek oyuna başlar. Daha sonra el size döndükçe elinize sahaya sürdüğünüz pokemonunuzun gelişmiş hali gelirse, o pokemonun üstüne sürükleyip evrimleşebilirsiniz. Evrimleştikten sonra pokemonunuzun canı, özellikleri ve istediği enerjiler artabilir.


 Ayrıca birde Bench (yedek) bölümümüz var. Buraya yine basic pokemon koymamız şarttır. Eğer sahadaki pokemonumuz ölürse, Bench'imizde ki pokemonları sahaya sürebiliriz. Benche sadece 5 basic pokemon koyma hakkımız var. Bench'de ki pokemonlarınızıda geliştirebilir ve özelliklerini açabilirsiniz, ancak sahada olmadıkları sürece bunları kullanamazlar.

  Her elde; 1 enerji kartı, 1 trainer veya item kart ve elinizde varsa yukarıda verdiğim kurallar dahilinde istediğiniz kadar basic pokemon kullanıp geliştirebilirsiniz.  Sahamızda birde Stadium Prize bölümü var. Sahamızda ki bize ait olan sol alt dikey dikdörtgen bölüm'de 6 adet pokemon kartımız bulunuyor. Her sahadaki pokemonu yendiğimizde, oradan bir kart seçip alıyoruz. Eğer rakibinizden önce o bölümü bitirirseniz oyunu siz kazanıyorsunuz. Sağda ki bölmeler çekilecek kartlar ve oynadığımız kartların konulduğu yer.

  Oyunda ki Sekmeler ;

 1. Play Sekmesi ; 

    Trainer Challenge bölümünde yukarıda bahsettiğim gibi ilk decklerimizi güçlendirmek ve Poke Gold kazanmamıza yardımcı oluyor.

    Versus kısmında ise online kullanıcılar ile kıyasıya bir rekabete girebilirsiniz. Ancak deckinizi güçlendirmeden bu işe girmemenizi öneriyorum :)

   Tournaments bölümünde ise turnuvalara katılıp, deckler, Poke Gold'lar kazanabilirsiniz.

   Tutorial kısmı ise oyuna ilk başlayanlar için bilgiler içeriyor.
    
   Quick Match'de ise Trainerlardan biri ile bir maç yapabiliyorsunuz.

 2. Card (Kart) Bölümü ;

 
       

  Collection kısmında aldığımız decklerden çıkan pokemon kartlarımızı görebiliyoruz.
 
  Deck Manager bölümünde ise elinizde olan kartlarınızla deck oluşturmanızı ve bu deck ile savaşmalara katılabilmenizi sağlar.

  Trade bölümünde ise elinizde olan kartları başka kartlar ile değiş tokuş yapmanızı sağlar.

3. Shop (dükkan) ;
  Shop bölümümüzde ise Kart, avatar alabilmemizi sağlar. Ancak bunlar Poke Gold ile alınıyor. Maç kazandığınızda poke goldlar size düşüyor. Normal her pack'te 2 rare 4 tane normal kart bulunuyor.

  Redeem Codes'da ise Gerçek hayatta aldığınız destelerinizin içinden bir kod çıkıyor. Bu kodu buraya yazarak oyuna da aktarmış oluyoruz. Ancak maalesef Pokemon Kart satışları Türkiye'de yok.

 Enerjiler Ve Zayıflıklar ;


Yukarıdaki enerji türlerimiz (Sol üst baştan)  ; Çimen, Ateş, Su, Elektrik, Psişik, Dövüş, Karanlık ve Metal türü enerjilerdir.

-Çimen Enerjisini ; Böcek ve Çimen 
-Ateş Enerjisini ; Ateş
-Su Enerjisini ; Su ve Buz
-Elektrik Enerjisini ; Elektrik
-Psişik Enerjisini ; Psişik, Hayalet ve Zehirli 
-Dövüş Enerjisini ; Dövüş, Kaya ve Yer
-Karanlık Enerjisini ; Karanlık
-Metal Enerjisini ise ; Metal Pokemonlarında kullanabilirsiniz.

 Zayıflıklara gelince ;


 Bu Tablo'da bütün Pokemon türlerinin hangi türden  ne kadar etkilendiği bulunmaktadır.

 İngilizcede zorluk çeken okuyucularımız için ; 

 •  Grass = Çimen
 •  Water = Su
 •  Fire = Ateş
 •  Psychc = Psişik
 •  Fight = Dövüş
 •  Electric = Elektrik
 •  Dragon = Ejderha
 •  Rock = Kaya
 •  Ice  = Buz
 •  Bug = Böcek
 •  Flying = Uçan
 •  Dark = Karanlık
 •  Poison = Zehirli
 •  Steel = Çelik
 •  Ground = Yer Altı
 •  Ghost = Hayalet Pokemonlarıdır.


 Grafik, Ses ve Boyut ;

 Oyunumuz bildiğimiz üzere bir kart oyunudur ve çok hareketli grafikler bulunmamaktadır. Ancak oyun içindeki kart çekişler, evrimleşmeler, yazı tura'lar ve atack görselleri gerçekten çok iyi. Her saldırının ayrı bir görseli var oyunumuzda. Sesler ise bir kart oyununda olması gerektiği gibi normaldir. Ancak her pokemonun sesini bu oyuna entegre edebilirlerse tadından da yenmez açıkçası :) Boyut ise Windows işletim sistemi için 219, IOS işletim sistemleri için ise 218 MB'dır. Pokemon Trading Card Game'i ayrıca bu linkten indirebilirsiniz ; http://www.pokemon.com/us/pokemon-tcg/play-online/download/ 


Evet oyun ve pokemon hayranı arkadaşlar, bir yazımızın daha sonuna geldik. Umarım bu incelemem size faydalı olmuştur. İlerleyen zamanlarda sizlere kendi destemi ve videolarımı paylaşacağım. Hoşçakalın değerli RazorGamingTR ailesi. Yeni yazımda görüşmek üzere. Yorumlarınızı bizden esirgemeyin. Saygılar!


Hiç yorum yok:

Yorum GönderLütfen sadece ilgili yazı hakkında yorum yapalım, konu dışı yorumlarınızı lütfen İletişim bölümünden bana ulaştırın. Teşekkürler!