16 Ağustos 2015 Pazar

March Of Empires İnceleme


  Merhabalar sevgili oyun severler, bugün Gameloft gibi büyük bir firmanın üretmiş olduğu harika bir strateji oyununu sizlerle paylaşmak istiyorum. Bu oyun şuanda akıllı telefon store'ların da büyük bir çıkış yakalamış ve hak ettiği yeri almıştır diye düşünüyorum. Oyunumuza gelecek olursak ;

 Oyun İçi Ve Başlangıç ;  Oyunumuza başlarken bizden 3 ırk arasından birini seçmemiz isteniyor. Bunlardan biri Kral, diğeri ise Çar'lar ve de Sultanlar bulunuyor. Her bir karakterin kendine özgü ordusu, adetleri, yenilikleri ve tasarımı bulunuyor. Ben başlarken oyuna Sultan ile başlamayı tercih ettim. Tabi size en yakın gelen karakterlerden birini seçebilirsiniz. 


  Oyunumuz'da kendimize ait bir krallığımız ve halkımızın refahı, mutluluğu için elimizden gelen her şeyi yapmamız isteniyor. Ordu ve halk için yemekler, inşaat işlemleri içinse odun, taş gibi maddelere ihtiyacımız olacak bu yüzden ; Kerestehane'lere, Maden ocaklarına ve Çiftliklere ihtiyacımız olacak.


                    
                          

  Çiftlikte ihtiyacımız olan yemekleri üretir bizlere. Kerestehane ve Maden Ocakları ise bizlere inşaat işlemlerimde kullanmamız gereken odunlar üretir tabi ki her inşaatın ve level yükseltmelerin bir bekleme süresi vardır. Ancak siz goldlarınızı kullanıp bunları hızlandırabilirsiniz. Ayrıca her level başında kapasite ve saatlik gelirimiz artar.

  Gel gelelim diğer arazi ve binalara ; 


1. Kale ; 


  Kale oyunumuzun en önemli binalarından biridir. Ganimetler ve Kaynaklar burada biriktirilir. Hangi kaynağın saatte kaç gelir elde edildiğini ve orduyla ilgili bilgileri de buradan alabilirsiniz. 

 2. Kışla ;

  Kışlamızda ise medeniyetimizi korumak için ve diğer medeniyetlere savaş açmak için asker üretmemize yarar. Silahşörler, Mızrakçılar, Atlılar, Menzilliler ve Kuşatma Askerleri üretebiliriz. Ancak savaşa gittiyseniz tüm askerler ile şehir savunmasız kalır ve yağmalanır. O yüzden size tavsiyem şehri savunması için geride asker bırakmanızdır. 

3. Atölye ; 


  Gördüğünüz gibi atölyelerde Tuzaklar üretilir. Bu tuzaklar ; Duvar siperi, Ok Delikleri, Duvar Çivileri, Kızgın Katran Kazanları ve Katapult Kuleleri üretir.

4. Han ; 


  Hanlarda ise oyunda bulunan bir diğer özellik olan macera bölümü yapılır. Kendinize ait bir takımla devlet sorunlarını çözmek için bu adamlar gönderilir.

5. Ev ; 


  Evler kurduğunuzda medeniyetinize oraya yerleşen insanlardan gümüş (bir nevi kira) alırsınız, onları korursunuz ve onlarda sizin için çalışır.

6. Akademi ;


  Akademi binasında ise bilge adamlar seferlerde, bina yapımından silahlandırmaya kadar bize yardımcı olacak ne varsa araştırır ve yeni askerler, silahlar, taktikler sağlarlar. 

7. Arena ;

  Fotoğrafta gördüğümüz gibi, ülkenin şampiyonu burada eğitim alır ve evi burasıdır. Bütün savaşlara giden bu karakterimizin'de levelleri vardır ve bu karakterimizi giydirebilir ve yenilmez yapabiliriz. Arena bölümünde ki kişiselleştir kısmından askerlerimizin başına yeni bir şampiyon atayabiliriz.

8. Depo ; 

  Depo binamız ise üretilen kaynakların saklandığı yerdir. Depomuz varsa kaynaklarımızı gönderebilir ve ticaret yapabiliriz.


 Askerler ve Zayıf Olduğu Birlikler ;


  Bildiğimiz üzere askerlerimiz ; Silahşörler, Mızrakçılar, Atlılar, Mezilliler ve Kuşatma Araçları olarak ayırmıştı Gameloft bize. Ne kadar güçlü bir asker çıkartırsak o askerin ganimet çalma kapasitesi daha yüksektir. Bu oyunumuzda Yük olarak geçer. 

 • Silahşörler Mızrakçılara karşı güçlü Atlılara karşı zayıftırlar.
 • Mızrakçılar Atlılara karşı güçlü, Silahşörlere karşı zayıftırlar.
 • Atlılar Silahşörlere karşı güçlü, Mızrakçılara karşı zayıftırlar.
 • Menzilliler Hiç kimseye karşı güçlü değillerdir. Fakat tüm birliğe karşı zayıftırlar. Menzilli oldukları için uzaktan ciddi hasar verirler.
 • Kuşatma Araçları Savunmalara karşı çok güçlü, tüm birliğe karşı zayıftırlar.


  
  Askerlerimizi fethe çıkardığımız da ; Saldırdığımız yerin uzaklığına göre bekleme süreleri vardır ve haritada yürürler, bu yüzdendir. Saldırıya geçtiğimizde oyun bize hemen sonucu gösterir. Savaş raporlarına bakabilir, Kayıplarınıza bakabilir ve hatta savaşı izleyebilirsiniz. Fethettiğimiz topraklardaki ganimetleri taşımakta, askerlerimizin devletimize geliş-gidiş sürelerine bağlı olarak bi bekleme süresi verir.

Bu fotoğrafta ise saldırı stratejisinin ve asker dizilişinin ne kadar önemli olduğunu görüyoruz. Askerlerimizi bu şekilde dokunarak savaş sırasını belirleyebiliriz.Harita ;  Bu resimde görmüş olduğunuz oyunumuzun haritasıdır. Koruma kalkanı olan köylere maalesef kalkan düşmeden saldıramıyoruz. Ancak görmüş olduğunuz boş ovalara, dağın eteklerine gözlerden uzak, maden ocakları, kerestehaneler ve çiftlikler kurabiliyoruz. Buraları fethetmeye gerek yoktur. Çünkü buralar kimsenin toprağı değildir. Sadece asker göndermeniz yeterli olacaktır. Ayrıca başkalarının madenlerine yada çiftliklerine saldırıp, üretilenleri ülkenize getirtebilirsiniz. 

Karakter ;


  Yazımızın başında da dediğim gibi her ırkın bir karakteri lideri vardır. Binalardayken bahsettiğim Arena binamızda karakterimiz, Her görevde ve fetihte leveli artar ve bir takım kabiliyetler kazanır. Bu kabiliyetleri aktif edebilmemiz için sol alt köşedeki yetenekler kısmına girip kilitlerini açmamız lazım. Karakterimiz askerlerin lideridir, bu yüzden gelişimi çok önemlidir. Ekipman bölümünde ise savaşta kazandığımız küçük giysileri birleştirip, zırh, silah, miğfer, eldiven ve bot yapabiliriz. Böylelikle karakterimiz daha da güçlenir. 

İttifak ;


  İttifak bölümümüzde ise devletimize yardımcı olan diğer devletlerle, asker, para ve beraber saldırma yardımı yapılan bir nevi klan görevi yapan bir bölümümüzdür. Her online oyuncunun ittifaka ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. Grafik, Ses Ve Boyut ; 

  Gameloft her zamanki gibi harika bir strateji oyunuyla karşımıza çıkmıştır. Son zamanlarda strateji oyunlarını bir bir patlatan GameLoft'un yeni göz bebeği March Of Empires büyük ilgi gördü. Beni en çok etkileyen oyundaki savaşma sahneleridir. O kadar güzel yapmışlar ki, bir akıllı telefonda ancak bu kadar güzel bir strateji grafiği yakalanabilirdi. Kılıçların, inşaatların, yükseltmelerin ve daha bir çok özelliğin sesleri farklı ancak bir strateji oyunu olduğu için kılıç ve çekiç sesleri'ne biraz alıştık gibi :)  Oyunumuzun boyutu ise ; 301 MB'dır. 


Evet sevgili oyun severler bir yazımızın daha sonuna geldik. Umarım bu yazımız ile sizlere yardımcı olabilmişizdir. Yeni güncellemeleri ve yenilikleri ile March Of Empires oyununu sizlerle bir daha ki yazımda paylaşacağım. Yorumlarınızı bizden eksik etmeyin. İyi oyunlar RazorGamingTR ailesi :)6 yorum:

 1. başkent nasıl kuruluyo onu yazsana kardeş bunlar bilindik şeyler

  YanıtlaSil
 2. Oyun içinde oyuncu ismiyle arama yapabilirmiyiz nerede oldugunu bulamiyorum eski bi tanidigimin ayni kralliktayiz ama haberleşme olanağimda yok

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tanıdığınızın şehrinin koordinatını öğrenmeniz gerekiyor. Başka türlü bulmanız zor.

   Sil
 3. Altın kasma yöntemi nedir [ONL]Osmanlı İttifakına Katılın 29. krallık

  YanıtlaSil
 4. Krallıgi nasıl değiştirebilirim yardimci olurmusunuz

  YanıtlaSil
 5. Android den iPhone Nasıl başkasının hesabını alma imkanım olur???

  YanıtlaSilLütfen sadece ilgili yazı hakkında yorum yapalım, konu dışı yorumlarınızı lütfen İletişim bölümünden bana ulaştırın. Teşekkürler!