2 Ağustos 2015 Pazar

Football Manager'da Başarılı Olmanın Yolu "Altyapı"


Yetersiz paralar, pahalı sözleşmeler. Mutsuz oyuncular... Ve daha bir çok sorun. Football Manager'da Başarılı Olmanın Yolu "Altyapı".

Şöyle anlatayım, eğer sabır/istek varsa; ilgi varsa... Başarabilirsiniz. Altyapı başarısızlığı sadece Türkler'in inanılmaz sabırsızlığından kaynaklanan bir durum. Futbolda başarılı olmuş her ülkede altyapı kaynağı ve gideri/geliri var. Porto, Shaktar, Ajax, Benfica bize yakın tarihte bu örneği göstermiş kulüplerin başını çekmekte.

Geçen yıl ki araştırmalara göre Türk kulüplerinde A Takıma yükselen oyuncu oranı  %9,1'de kaldı.

Oysa ki Dünya'nın en büyük kulüpleri sıralamasında bu yıl başı çekmesi tahmin edilen Barcelona, bizim yıllardır "sadece" hayalini kurduğumuz Uefa Şampiyonlar Ligi'ni kazanan Barcelona 2 yıl öncesine kadar takımın sadece %36'sını dışarıdan bonservisini almıştı. Le Masia gibi bir krallık ile yollarına devam edip bu altyapıdan keşifleriyle Messi, Xavi, Iniesta, Puyol, Pique ve daha nice futbolcu yaratmış bu oyuncularını A Takıma montelemesiyle başarılı olmuştur.


Bu fotoğraftan, altta ki fotoğrafa uzanan bir ölçüdür tabi ki Barcelona'nın başarısı. 


Eğer Football Manager'da gerçekten başarılı olmak istiyorsanız; biraz paranız, biraz da sabrınız olmalı. Parayı sağlamak için, gerekirse yıldız futbolcularınızdan feragat edin. Bunu Football Manager 2014 Online'da, Dünya çapında ki oyuncular arasında 74. olmuş biri olarak tavsiye ediyorum. 

Yönetmekte olduğunuz takım bir Türk takımı ise, ağırlığı Türk, İspanyol ise, İspanyol futbolculara verin. Hangi ülke olduğu önemli değil. Gelecekte birlikte oynayabilecek bir ilk 11 kurmanız önemli olan. Genellikle 14 ile 19 yaş arasında ki futbolculara yönelin. Ama unutmayın ki 25 yaşında ki bir futbolcu artık genç değildir. 21 yaşını geçen bir oyuncu A Takıma monte edilmeye başlanmalı ve 22 yaşında o takımın ilk 11 futbolcusu olmalıdır. Tıpkı Messi gibi. Tıpkı, Puyol, Xavi gibi. 

En iyi antrenörleri ve futbolcuları almak ne kadar zevkli ve egoyu şişiriyor olsa da, başarı bununla gelince o kadar haz verici değil. Yıllardır birlikte oynayan ve 8-9 sezon sonra sahaya çıkan ilk 11'in hepsini siz keşfetmiş iseniz; gerçek başarıyı hayal etmek zor olmasa gerek. 


Şimdi kaleminizi kağıdınızı alın o altyapı da ki isimleri ve antrenörleri yazmaya başlayın hepsi birlikte, bir kaç sene sonra A Takımı uçururken, sizde onlarla birlikte kanatlanacaksınız.

Hiç yorum yok:

Yorum GönderLütfen sadece ilgili yazı hakkında yorum yapalım, konu dışı yorumlarınızı lütfen İletişim bölümünden bana ulaştırın. Teşekkürler!