21 Ağustos 2015 Cuma

Fallout Shelter İnceleme


Dürüst olmak gerekirse bir yer altı sığınağında yaşam ne kadar sorunsuz olabilir? Hele birde Fallout evrenindeyse devasa hamam böcekleriyle karşı karşıya kaldığınızda ne kadar mutlu olabilirsiniz? Kıyamet sonrası radyoaktif yaratıkların dışında kendi ırkınızdan yağmacılara karşı mücadeleniz ne olacak? Üstüne birde su arıtma tesisinde yangın (!) çıkarsa... Takip edenler bilir, Fallout Shelter IOS'dan sonra Android içinde ücretsiz olarak yayınlandı ve bir kaç gün içerisinde milyon indirmeye ulaştı. Basit gibi görünen fakat aslında çok detaylı bir simülasyon oyunu olan Fallout Shelter, retro grafikleri, kolay oynanışı ve değişik bir havasıyla Fallout 4'den önce gerçekten etkili bir reklam olmuş.

Başlarken...

Fallout Shelter oyununu ilk açtığınızda kendinizi Fallout evrenin kendine özgü retro grafikleriyle
oluşturulmuş bir menünün içinde bulacaksınız. İlk olarak sizden sığınak numarası seçmenizi istiyor, 000-999 arası bir sayıyı seçiyoruz ve oyunumuza başlıyoruz. Oyunda amaç tamamen hayatta kalmak ama kendinizi hayatta tutmak değil, nükleer savaş sonrası yer altında oluşturduğunuz sığınağınızı ve sığınmacılarınızı hayatta tutmak. Besin,enerji ve su ihtiyaçlarını karşıladığınız bir sığınağın yöneticisisiniz ve sadece temel ihtiyaçlar değil felaketler ve yağmacılara karşıda sığınağınızı savunmanız gerekiyor.

Temel İhtiyaçlar

Su,enerji ve yemek Fallout Shelter'da temel ihtiyaçları oluşturuyor. Her ihtiyaç kendine özgü odalarda üretiliyor ve bu odalar yan yana eklenip daha büyük bir odaya dönüşebiliyor. Her odada büyüklüğüne göre sığınmacı çalıştırmanız gerekiyor ve bu sığınmacıların kendine özgü yetenekleri odalarda başarılarını arttırıyor. Yetenekleri açıklamadan hemen önce örnek vermek gerekirse, enerji odalarında Strength özelliği fazla olan sığınmacılar daha iyi çalışıyor ve daha mutlu oluyor. Unutmayın Fallout Shelter sığınağınızdakilerin mutluluğunu esas alan bir oyun. Tayinlerinizi dikkatli yapın açıkta insan bırakmayın.

Sığınmacıların Temel Özellikleri ve Eşya Sistemi

Strength, Perception, Endurance, Charisma, Intelligence, Agility ve Luck olarak ayrılan temel özellikler kişilerin çalışması gerektiği yerleri temsil ediyor. Bu özellikler her kişide farklılık gösteriyor ve sığınmacı çalıştıkça yükseliyor. Ayrıca spor salonlarında eğitim vererekte
sığınmacılarınızı daha yetenekli hale getirebiliyorsunuz. Yeteneklerin dışında her sığınmacı bir kıyafet ve bir silah kuşanma hakkına sahip. Kıyafet ve silahlarda kendi içlerinde özelliklere sahip, Agility veren bir kıyafeti yemekhanede çalışan birine vermeniz mantıklı olacaktır. Kişilerinize silah vererekte sığınağınızın güvenliğini yüksek seviyelere çıkarabilirsiniz.

Gerçek zamanlı oynanış

Fallout Shelter tamamen gerçek dünya saatine bağlı olarak oynanıyor, örneğin yemekhanede yemeğin çıkmasına 5 dakika varsa bu gerçek dünya da aynı zamana denk geliyor, bunu birçok oyunda görüyor olsakta farklı özelliklerde mevcut. Örneğin sığınağınızda çalışacak yer kalmadı ve birini dışarı göndermeniz gerek, zırhını giydirdiniz ve silahını verdiniz. Siz gece uyurken dakika dakika oyun gönderdiğiniz kişinin raporunu tutuyor ve sabah uyandığınızda 7-8 saatlik bir raporla karşı karşıya kalıyorsunuz. Unutmayın dışarısı tehlikeli, gazoz kapağı ve silah toplamak için gönderdiğiniz sığınmacınızın cesediyle karşılaşabilirsiniz. Oyun diğer oyunlara göre biraz daha ilgi istiyor. Gazoz kapağı yazdığımı fark etmişsinizdir, kıyamet sonrası artık tek para birimi gazoz kapağı...

Grafikler ve sesler

Grafikler anlamında Fallout Shelter retro yapısının yanında 3 boyutlu grafikler sunuyor, fakat yetersiz kaldığını söylemem gerek çünkü oyun 2 boyutlu yatay kamera üzerinden oynanıyor. Oyundaki sığınmacılar ise tamamen 2 boyutlu tasarlanmış. Animasyon anlamında kendini tekrar eden Fallout Shelter ortalama grafiklerinin yanında vasat ses deneyimi sunuyor. Bir simülasyon oyunu için yeterli olsada daha güzel sesleri ve grafikleri hak eden bir oyun Fallout Shelter.

Özetle grafik anlamında ortalama, oynanış ve sistemler olarak diğer oyunlara göre gayet üstte ve türünün tek örneği diyebileceğimiz bir oyun ortaya çıkmış. Tüm oyun sevenlerin Fallout 4 çıkmadan önce Fallout Shelter'ı kesinlikle denemesi gerekiyor.

Hiç yorum yok:

Yorum GönderLütfen sadece ilgili yazı hakkında yorum yapalım, konu dışı yorumlarınızı lütfen İletişim bölümünden bana ulaştırın. Teşekkürler!