30 Ağustos 2015 Pazar

Dragon City Inceleme


  Merhabalar arkadaşlar, bir oyun yazımız ile yine karşınızdayız. Bu yazımızda, sihirli dünyamızın rengarenk ejderhalarını yetiştirebileceğimiz ve ejderhalarımızdan bir ordu kurup dünyaya kafa tutabileceğimiz, harika bir Social Point oyununu inceleyeceğiz. Dilerseniz yazımıza başlayalım ; 

Oyun İçi Bilgiler ;  Evet arkadaşlar ilk önce size oyun başlangıcından bahsetmek istiyorum. Oyunumuzun başında bir öğretici bölümü var ve bu öğretici bölümümüzde bize alanı öğreten dostumuz Deus karakteridir. Deus bizlere ilk önce bir habitat kurmamızı söylüyoruz. Habitat nedir? Habitat ejderhalarımızın yaşayabilmesi için kurulan kendi ortamlarına özel alanlardır.


  Deus arkadaşımız bizden ilk önce oyunun giriş parasıyla bir toprak habitatı almamızı istiyor. Aldıktan sonra ilk resimde de olduğu gibi alanımızın boş bir kısmına gelip habitatımızı yerleştiriyoruz. Daha sonra bizde Deus, o habitata birde ejderha lazım diyor.


  Daha sonra Deus dostumuzun tavsiyesine uyuyor ve açılabilecek ilk ejderha olan Toprak ejderhamızı açıp ait olduğu yaşam ortamına, toprak habitatına dokunup bırakıyoruz. Dikkatinizi çekerim "açılabilecek" ifadesini kullandım. Bunun anlamı; oyun bize oyunun başında alev habitatı ile 4. seviye bir alev ejderhası zaten veriyor. Her tür ejderhadan veya habitatdan birden fazla üretebiliriz.


  Daha sonrasında Deus arkadaşımız bizlere, Ejderhaları geliştirmek için yemek, yemek üretmek içinde bir çitlik kurmamızı tavsiye ediyor. Bizde bu tavsiyeye uyup Çiftliğimizi kuruyoruz. Ejderhalarımızı geliştirmek içinde kurulan çiftliğimizin üzerine tıklayıp, resimde de olduğu üzere yiyecek yetiştir butonuna basarak istenilen yiyeceği ejderhamız için ekiyoruz. 
  Sonrasında ise toprak habitatımızın bulunduğu yere dokunup ejderhamızı seçtiğimizde, karşımıza böyle bir ekran geliyor. Ejderha görüntüsünün hemen altında bulunan besle butonuna dokunarak ejderhamızı 4. seviyeye getirtmemiz isteniyor. Ne kadar çok beslenip gelişir ise ejderhalarımız, okadar çok büyüyorlar ve yetenekleri gelişiyor. Ayrıca her levelden sonra ejderhamızın istediği yemek sayısı git gide artmaya başlıyor.ü  Evet bu bölümümüzde ise bizlerden iki ejderhamızı çiftleştirmemiz isteniyor. Hedeflerden Toprakla Alevi çiftleştir görevine dokunarak, karşımıza bu ekran geliyor. Hangi ejderhalarımızı çiftleştirmek istiyorsak 2 sine dokunup çiftleştirmeye başla butonuna basarsak çiftleşme başlamış oluyor. Böylelikle değişik ırkta bir yumurtamız oluyor ve bu yumurtamız da herhangi bir kırma ejderhaya dönüşüyor.


  Resimde görmüş olduğumuz seçili bina bir kuluçka yeridir. Ne zaman bir çiftleşme sonucu yumurta çıkarsa buraya düşer ve çatlama süresi beklenir. Aynı zamanda satın aldığımız ejderhalarda ilk önce yumurta olarak buraya düşer. Süresi bittiğinde ise ;


  Karşımızdaa hem toprak hem alev ejderhası olan kırma Volkan ejderhası elde ediyoruz. Yerleştir butonuna dokunduğumuz zaman toprak yada alev habitatından birine yerleştirebiliriz minik yavrumuzu. :)


  Ejderhalarımız ile arenada savaşırken ( PvP ), Resimde görmüş olduğumuz görüntü ortaya çıkıyor. Her savaşçı 3 ejderha ile savaşabilir. Yani hepsini yenmemiz için 3 ejderhamızdan en az birinin ayakta kalması şart. Resimde en altta bulunan bölüm ejderhamızın kullanabildiği özel güçler ve geliştikçe kilitli olan bölümlerde açılıyor. 


  Savaşlarda hangi ejderhanın hangisine karşı güçlü veya zayıf olduğu çok önemli. Bu yüzden savaş sırasında 3 ejderhanız arasında yeni gelen ejderhaya karşı değişim yapabilme imkanı vermiş oyun bize. 

  9 adet ejderha tipimiz var. Bunlar ( Sol baştan aşağıya doğru ), Toprak, Ateş, Su, Çimen, Elektrik, Buz, Metal, Karanlık ve Efsanevidir. 

  Kırmızı ile yazılan Critical ; Kritik vuruş yani çok fazla damage vermenizi sağlar. Normal ise normal derece damage, Weak ise zayıf derecede hasar, No effect ise neredeyse hiç hasar veremezsiniz anlamındadır. 

  Toprak Ejderhalar; Buz ve Metal ejderhalarına karşı güçlü, Su, Çimen ve Karanlık ejderhalarına karşı normal, Toprak ve Ateşe karşı zayıf, Elektriğe karşı hiç hasar veremez

  Ateş ise; Su ve Elektriğe karşı güçlü, Toprak ve Karanlığa karşı normal, Su ve Çimene karşı zayıf, Toprağa karşı etkisizdir.
  
   Çimen ; Toprak ve Buza karşı güçlü, Ateş ve Elektriğe karşı normal, Çimen ve Karanlığa karşı zayıf, Suya karşı etkisizdir.

  Elektrik ; Çimen ve Suya karşı güçlü, Toprak, Ateş ve Karanlığa karşı normal, Elektrik ve Buza karşı zayıf, Metala karşı etkisizdir.

  Buz ; Ateş ve Metale karşı güçlü, Toprak, Çimen, Elektrik ve Karanlığa karşı normal, Buza ve Suya karşı zayıf, Hiç bir ejderhaya karşı ise etkisizdir. 

  Metal ; Elektrik ve Karanlığa karşı güçlü, Su, Çimen ve Buza karşı normal, Metal ve Toprağa karşı zayıf, Ateşe karşı etkisizdir.

  Karanlık ; Çimen ve Toprağa karşı güçşü, Ateş, Su ve Metale karşı normal, Karanlık ve Elektriğe karşı zayıf, Buza karşı etkisizdir. 

  Efsanevi ; Efsaneviye karşı güçlü, Her ejderhaya normal, Hiç birine karşı zayıf, Psişiğe karşı etkisizdir.Bunlar ise oyundaki bütün yumurtalardır.

Önemli Binalar Ve Sekmeler ; 


1. Önemli Binalar ;


1.1. Habitatlar ;


  Habitat Binalarımız ejderhalarımızın doğal ortamında büyümelerine olanak sağlar. Örneğin toprak ejderhamız varsa bir toprak habitatı alıp oraya yerleştirmeliyiz. Başka türlü ejderhamızı barındıramayız.

1.2. Kuluçka Binası ;


  Resmimiz de seçili olan büyük yapı bir kuluçka yeridir. Burada aldığımız veya çiftleşmeden oluşan ejderha yumurtalarımızı bulundurduğumuz yerdir. Burada ejderha kuluçka süresini görebilir ve bittiğinde bu yapıya dokunarak ejderhamızı yumurtadan çıkartabiliriz.

1.3. Yiyecek Çiftlikleri ; 


  Resmimiz de seçili olan binamızın adı ise yiyecek çitliğidir. Burada ejderhalarımız için yiyecekler yetiştirebilir. Daha büyük çiftliklerde daha çok yiyecek olanağı bulunur.

1.4. Çiftleşme Tapınağı ; 


  Bu binamızda ise 2 farklı türden ejderhamızı çiftleştirip bir melez ejderha oluşturabiliriz.

1.5. Ejderha Pazarı ;


   Ejderha pazarı bölümümüzde ise ihtiyacımız olan bir malzeme ile başka malzemelerimizi takas edebiliriz.

1.6. Stadyum ; 


  Bu binamızda ise ejderhalarımızla diğer online oyuncuların ejderhalarını savaştırabilir ve kazandıkça ödül toplayabiliriz.

1.7. Tapınaklar ; 


  Bu ejderhalarımızın bir level limiti vardır. Bu tapınakları kurduğumuz zaman ejderhalarımız belirtilen seviyeye kadar geliştirilebilir.

2. Sekmeler ;


2.1. Hedefler ; 


  Hedefler sekmemizde ise oyunumuzun bize vermiş olduğu bazı hedefleri gösterir. Bu hedefleri tamamladıkça hedeflerin altında yazan ödüller bizim olur.

2.2. Sıralama ;

  Sıralama bölümümüz ise 10. Seviyeye geldiğimizde açılır. Kendi sıralamamızı görebilir, arkadaşlarımıza meydan okuyabilir, en güçlü Ejderha şehri kimde bakabiliriz. 

2.3. Mağaza ; 


  Mağaza sekmemizde ise oyunun en önemli sekmesidir. Ejderhaları, Habitatları, Binaları, Şehrimizin dekorlarını, Şehrimize yeni alanlar ve altın,gem, yiyecek paketlerini buradan satın alabiliriz.


2.4. Menü ; 
  Menü sekmesine dokunduğumuzda aşağıdan yukarıya Depo ve Sosyal bölümü açılmaktadır. Sosyal bölümümüzde arkadaşlarımızı görebilir, Davet yollayabilir, Mesaj atabilir ve kendi arkadaşlarınız arasında kim daha üstün onu görebiliriz. Depo bölümünde ise Hediye yollayabilir ve gelen hediyelerimizi burada görebiliriz.

2.5. Savaş!! ;


  Menü sekmesinin yanındaki savaş sekmesi bize facebook üzerinden bağlanan kullanıcılarla bire bir savaş imkanı verir. Her 7 maç bir ligdir ve 7 maç sonunda ligine göre ödül kazanırız.

2.6. Bedava ; 


  Burada oyunumuzun bize vermiş olduğu gün başına gelen hediye ödülleri görüp, o günün ödülünü toplayabiliriz.

2.7. Yeni Başlangıç Paketleri ; 


  Burada dilersek oyunumuzun bize vermiş olduğu indirimlerden yararlanıp, Banka kartı, Paypal ve Kredi kartı yoluyla bu paketleri satın alabiliriz.


Grafik, Ses Ve Boyut ;

  Evet arkadaşlar gel gelelim oyunumuzun göze ve kulağa hitap eden özelliklerine ; Social Point adlı firmanın ismini yeni duysam da bu oyuna gerçekten emek harcandığını ve gece gündüz çalıştıklarına eminim. Çünkü oyun adeta bir görsel şölen. Oyunun arayüzünde ki ejderhaların dalgalanması, Ejderhaların, haritaların göze çok hoş gelmesi ve savaş sırasında ejderhaların duruşları ve saldırı grafikleri harika. Savaş sırasındaki sesler muazzam. Arayüzde ki o huzur verici müzikten bahsetmiyorum bile. Ama gel gelelim bir sorunumuz var!!! Ne kadar uğraşsam da bir türlü savaş sekmesindeki savaşlara katılamadım çünkü oyun kendi kendini yeniden başlatmaya başlıyor. Bu sorunu bir an önce çözmeliler diye düşünüyorum. Böylesine güzel bir oyuna bu sorunu hiç yakıştıramadım doğrusu. Oyunumuzun boyutu ise ; 83,4 MB'dır.


Evet arkadaşlar bir oyun yazımızın daha sonuna geldik. Umarım sizlere yardımcı olabilmişizdir. Güncellemeler ile tekrar karşınızda olacağız. Yorumlarınızı bizden esirgemeyin. İyi Oyunlar RazorGamingTR Ailesi!! 

 
Hiç yorum yok:

Yorum GönderLütfen sadece ilgili yazı hakkında yorum yapalım, konu dışı yorumlarınızı lütfen İletişim bölümünden bana ulaştırın. Teşekkürler!