28 Eylül 2014 Pazar

NVIDIA Ekran Kartlarında Performansı Artırmak -NVIDIA Optimus

     

        Bazı dizüstü bilgisayarlar NVIDIA Optimus teknolojisine sahiptir. Bu teknoloji dizüstü bilgisayarınızda birden fazla ekran kartı olmasını ve bunların entegre halde çalışmasını sağlar. Birisi NVIDIA tarafından sisteme eklenmiş güçlü ekran kartı, diğeri ise Intel'in HD Grafikleri adlı ekran kartıdır. Bilgisayarınızda hangileri var öğrenmek için CPU-Z programını indirip Graphics bölümüne girin. Bu iki ekran kartı birlikte çalıştırarak NVIDIA Optimus teknolojisi  performans gerektiren yerde NVIDIA'yı, düşük grafik gerektiren ve tasarruf yapmamızı sağlayan yerlerde Inteli devreye sokuyor. Fakat bazı oyunlarda NVIDIA gerekirken Intel çalışıyor ve inanılmaz performans kaybı oluşuyor. Benim karşılaştığım bazı oyunlar şunlar: Minecraft, Goat Simulator, Borderlands 2, Stronghold Crusader 2...

      NVIDIA hangi programların hangi kartla çalışıcağına bir program ile karar veriyor. Bu program her bilgisayarda var. Sağ altta çalışan programları görüntülediğinizde şu şekilde bir sembol olması gerekir. Hemen sarj sembolünün yanındaki simge NVIDIA GPU takip programıdır ve eğer renkli ise NVIDIA ekran kartı bir program tarafından kullanılıyor demektir. Benim sembol biraz bozuldu hep renkli gözüküyor. Eğer oyununuzu açtığınızda bu sembol renkli olmuyorsa ve tıkladığınızda boş bir ekran geliyorsa bir kaç ayar yapmamız gerekiyor.


  • GPU'yu kullanacak programları özelleştirin yazısına tıklıyoruz.
  • Oyunumuzu seçiyoruz. Eğer listede yoksa ekle butonundan manuel ekliyoruz.
  • Yüksek Performanslı NVIDIA işlemcisini seçiyoruz.
  • Uygula diyoruzHer türlü soru, öneri ve görüşleriniz için lütfen yorum bölümünü kullanın. Teşekkürler!

Hiç yorum yok:

Yorum GönderLütfen sadece ilgili yazı hakkında yorum yapalım, konu dışı yorumlarınızı lütfen İletişim bölümünden bana ulaştırın. Teşekkürler!