24 Kasım 2013 Pazar

Minecraft Survival Rehberi - 4 (Madenciliğe Genel Bakış)

 
Bir önceki yazımda ilk madenleri anlattım. Buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.


      Merhaba arkadaşlar bu yazımda sizlere madenciliğin geri kalanını anlatacağım.Öncelikle incelemediğimiz 3 maden kaldı. Bunlardan ilki red stone.


Red Stone: Kırıldığında birden fazla red stone çıkar. Birleştirilirse küp yapılabilir.Oyundaki bütün mühendislik ve teknolojik aletler bunun sayesinde olur.İleride red stone mühendisliklerinide videolu şekilde anlatacağım.



Emerald: Elmastan bile zor bulunan bir madendir.Birleştirilirse küp yapılabilir.Köylülerin en çok ticaret yaptığı maden çeşidirir.
Lapis Lazuli: Kırınca red stone gibi birden fazla çıkar. Birleştirilirse küp yapılabilir.Onun dışında bir işe yarayıp yaramadığını bilmiyorum.







       Peki verimli madecilik nasıl yapılır.Bunun birden fazla yolu var.Öncelikle doğal madenleri arayın. Doğal madenlerde sayısız yaratıkla karşılabileceğiniz gibi sayısız madenlede karşılaşırsınız.Unutmayın elmaslar genelde alt katmanlarda çıkar.Peki hangi katmanda olduğumuzu nasıl anlıyacağız? F3 tuşuna basmamız yeterli sol üstte resimdeki gibi bir yer açılacak.



           Doğal madenlerde kendi içlerinde türlere ayrılır.Bunlar mağara tipli olanlar, vadi şeklinde inanılmaz uçurumlu lavlı derinlikli olanlar, birde terkedilmiş içinde hala vagonların rayların duvar desteklerinin bulunduğu madenlerdir.

           Madene inmeden önce, üzerinizde değerli eşya bırakmayın.Yeterince meşaleniz olsun biterse diyede yanınıza stick alın.Yemeğiniz bol olsun.Zırhınız olsun her an cripper patlayabilir.Mümkünse yanınıza bir kova su alın ki lav ile karşılaştığınızda söndürebilesiniz. Asla ama asla direk altınızdaki kayayı kazmayın hemen altı lav olabilir.Yedek kazmanız olmadan inmeyin ve kaybolmaktan korkmayın.Bir sonraki yazımda strip madenciliğini ve bazı yaratıkları tanıtacağım.

       




       

1 yorum:

  1. Abi lapis lazuli sadece blok ve boyama amacıyla kullanılır.

    Kaynak: Minecraft oyununda lapis lazuli ne işe yarar? | izafet.net
    Copyright ©izafet.net

    YanıtlaSil



Lütfen sadece ilgili yazı hakkında yorum yapalım, konu dışı yorumlarınızı lütfen İletişim bölümünden bana ulaştırın. Teşekkürler!